Германският външен министър Йохан Вадефул предупреждава за прекъсване на финансирането от САЩ за ООН
Вадефул подчертава незаменимата роля на САЩ в подкрепата на "сините каски" и участва в среща на НАТО в Турция

Министърът на външните работи на Германия, Йохан Вадефул, предупреди, че ако САЩ спрат финансирането си за мироопазващите операции на ООН, другите страни няма да успеят да компенсират тази празнина. Това мнение той изрази по време на пресконференция в Берлин в рамките на министерска среща на ООН.
Значението на финансирането от САЩ за мироопазващите мисии
Вадефул подчерта, че ролята на Съединените щати в осигуряването на средства за „сините каски“ е незаменима и ако те прекратят финансирането, няма други държави, които да поемат цялата тежест. „Няма да можем изцяло да запълним празнината, ако САЩ спрат финансирането за мироопазващите мисии“, заяви той пред журналисти.
В същото време Министерството на външните работи на Германия съобщи, че Йохан Вадефул ще участва в неформална среща на външните министри от НАТО, която се провежда утре в Турция. Там той ще проведе двустранни разговори с американския държавен секретар Марко Рубио, за да обсъдят и по-нататъшното сътрудничество.
Проблеми с финансовата стабилност на мироопазващата мисия
Генералният секретар на ООН, Антонио Гутериш, също призна, че мироопазващите мисии на организацията изпитват сериозни затруднения с ликвидността. Той отправи призив към страните членки да изплащат вноските си в пълен размер и навреме, за да не се застрашава функционирането на операциите.
В същото време, Бюджетната служба на Белия дом предложи да бъде премахнато финансирането за мироопазващите мисии на ООН, като се посочват провалите в операциите в Мали, Ливан и Демократична република Конго като основание за този ход, според вътрешни документи на службата, видени от Ройтерс.
Финансовата тежест на САЩ и Китай в бюджета на ООН
САЩ са най-големият донор на средства за ООН, като осигуряват 22% от основния бюджет на организацията, който възлиза на 3,7 милиарда долара, както и 27% от бюджета за мироопазване, който се оценява на 5,6 милиарда долара. Китай заема второ място по принос към бюджета на ООН. Тези вноски са задължителни за страните членки, припомня агенция Ройтерс.
В момента се провежда двудневен политически форум на високо равнище, на който държавите членки на ООН обсъждат бъдещето на мироопазващите мисии и се ангажират с подкрепата на операциите на организацията.
Важността на международната подкрепа за мироопазването
С оглед на финансовите предизвикателства и необходимостта от стабилна подкрепа, международната общност трябва да поддържа диалог и да намери общи решения за осигуряването на средства за мироопазващите мисии. Това е ключово за опазването на мира и сигурността в конфликтните региони по света.