Към 31 март 2025 г. Столична община разполага с 637,6 млн. лева
Министър Теменужка Петкова обяви наличностите, отговаряйки на претенции за финансови затруднения в градския транспорт

Министърът на финансите Теменужка Петкова обяви, че към 31 март 2025 г. наличностите по сметките на Столична община възлизат на 637,6 милиона лева. Това съобщение беше направено в отговор на изказванията на заместник-кмета по финанси на Столичната община Иван Василев, който насочи отговорността за исканията на служителите от „Столичен градски транспорт“ към Министерството на финансите.
В изявлението си министър Петкова подчерта, че средствата включват преходния остатък от миналата година в размер на 283,6 млн. лева и може да бъдат използвани за плащания, свързани с нуждите на общината.
Финансовото състояние на Столична община
Предоставените данни са публични и са достъпни на официалния сайт на Столична община. Там се публикуват редовни отчети за изпълнението на бюджета и касовото изпълнение, както и информация за средствата от Европейския съюз, постъпващи в общината.
- Бюджет за 2025 година – Портал на Столична община
- Тримесечни отчети за касовото изпълнение на бюджета
- Месечни отчети за касовото изпълнение на бюджета и средствата от ЕС
- Отчет за периода 1 януари – 31 декември 2024 г.
Тези данни категорично показват наличието на значителен финансов ресурс в общината, който може да бъде насочен към решаване на финансовите искания на служителите на градския транспорт.
Позиция на Министерството на финансите
В позиция, публикувана на уебсайта на Министерството на финансите, се подчертава прозрачността на предоставената информация и възможностите за финансиране на плащания от страна на Столична община.
„Тези средства, формирани и за сметка на преходния остатък, представляват публична информация, достъпна за всички заинтересовани страни,“ посочват още от министерството.
Възможно решение на финансовите претенции
Обявената наличност по сметките на общината противоречи на твърденията за липса на средства за увеличаване на заплатите на служителите от „Столичен градски транспорт“. Това отваря възможност за преразглеждане на позициите и търсене на реални решения за подобряване на социалния статус на работещите в транспорта.
От министерството уточниха, че достъпната и прозрачна информация е предпоставка за отговорно и ефективно разпределяне на финансовия ресурс, което би трябвало да доведе до удовлетворяване на исканията на служителите в сектора.