НПО организации призовават Австрия и ЕС за помощ в ивицата Газа

"Лекари без граници", "Каритас" и Червеният кръст алармират за хуманитарна криза и настояват за прекратяване на блокадата

Снимка © БТА

Неправителствените хуманитарни организации „Лекари без граници“, „Каритас“ и Червеният кръст изразиха сериозна загриженост относно влошената хуманитарна ситуация в ивицата Газа. Те призоваха австрийското федерално правителство и Европейския съюз да засилят натиска върху Израел с цел спазване на международното хуманитарно право и осигуряване на необходима помощ в региона.

Тежка ситуация в Газа и необходимост от прекратяване на блокадата

Хуманитарните организации отправиха категорично искане за прекратяване на блокадата по границите на Газа, която според тях задълбочава кризата и лишава населението от основни жизнени потребности. Липсата на храна, лекарства и гориво удължава страданията на цивилното население и намалява възможностите за оказване на помощ.

На пресконференция във Виена Лаура Лайзер, ръководителка на „Лекари без граници – Австрия“, заяви, че в момента се наблюдава „явно нарушение на международното хуманитарно право“. Тя се ангажира да не омаловажава нападенията от страна на „Хамас“, но подчерта, че за благотворителните организации е „почти невъзможно да предоставят съдействие“ и съществува риск те скоро изцяло да загубят достъп до нуждаещите се.

Лайзер напомни, че блокадата тече вече от началото на март, като оттогава „нищо не преминава“ през границите. Допълнително към това е прекъснато и електроснабдяването на Газа. Тя призова за „решителни действия“ както от страна на Австрия, така и на Европейския съюз, като подчерта необходимостта от „незабавна промяна“ и изпращане на „ясни послания“ до Израел.

„Проблем с глада, предизвикан от човека“ и нужда от защита на хуманитарните работници

Александер Бодман, вицепрезидент на „Каритас – Австрия“, изрази гневен апел: „Каква нехуманност още е необходима, за да предприемете най-накрая действия?“ Той отбеляза, че състоянието в ивицата Газа е „по-лошо от всякога“ и въпреки наличието на помощ, достъпът до кризисната зона е блокиран.

Бодман подчерта, че „виждаме един проблем с глада, причинен от човек, който лесно може да бъде решен“. Той постави под съмнение предложението доставките да се извършват чрез частни служби за сигурност, определяйки го като „практически неосъществимо“.

Генералният секретар на австрийския Червен кръст Михаел Оприсних също сподели тревогите си за ситуацията. Той съобщи, че хуманитарните работници на място са „отчаяни“, тъй като нямат възможност да оказват помощ. Според него настоящото развитие показва „тревожно отдалечаване от прекратяване на огъня или мир“, като по думите му са необходими достъп и защита за служителите на хуманитарните организации в региона.

Допълнително Оприсних призова за освобождаването на останалите заложници, държани от терористичната групировка „Хамас“.

Обща призивна кампания за устойчиви решения

Трите организации се обединиха в призива си към международната общност да повиши вниманието и реакцията си спрямо хуманитарната криза в Газа. Те изтъкнаха, че без прекратяване на блокадата и осигуряване на сигурен достъп за хуманитарна помощ, страданията на местното население ще продължат да се задълбочават.

Специалистите подчертават, че мерките трябва да бъдат съобразени с международните норми за защита на цивилното население и че диалогът между всички засегнати страни е ключов за постигане на мир и стабилност в региона.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини