Жечо Станков коментира референдума за еврото и енергийната политика
Министърът на енергетиката подчерта приоритетите на правителството и необходимостта от стабилен процес при присъединяване към еврозоната

Министърът на енергетиката Жечо Станков изрази позицията си по повод предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум за приемането на еврото в България. Той припомни, че страната вече е поела категорично проевропейски курс и подчерта, че процесът на присъединяване към еврозоната зависи от одобрението на Европейската комисия и Европейската централна банка, които се очаква да публикуват конвергентните си доклади на 4 юни.
Референдумът и позицията на правителството
В предаването „Седмицата на Дарик“ по Дарик радио Жечо Станков коментира, че въпросът за еврото не трябва да бъде предмет на референдум, защото това решение зависи от технически и икономически критерии, а не от обществено допитване. Той изрази мнение, че подобно предложение от президента може да се разглежда като политическа маневра и приоритетизиране на лични интереси пред националните.
„Със същата сила президентът можеше да внесе предложение за референдум относно договора с турската компания „Боташ“, на който всеки ден се плащат по един милион и петдесет хиляди лева. Такъв референдум би бил също толкова легитимен“, посочи министърът.
Според него изказването на президента още повече обединява работата на настоящото правителство, чиято политическа програма включва приемането на България в еврозоната като една от приоритетните цели.
Договорът с „Боташ“ и либерализацията на пазара на ток
Жечо Станков също коментира споразумението с турската енергийна компания „Боташ“. Той посочи, че в договора няма клауза за излизане, което е необичайно, и затова е възложил на „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“ да проведат преговори. В същото време той постави под въпрос мотивите на турската страна да бърза с преразглеждане на споразумението, като подчерта, че получаването на такъв значителен дневен приход вероятно не насърчава бързи действия.
Относно отлагането на либерализацията на пазара на електроенергия за битовите домакинства, Станков изрази мнение, че основен приоритет е осигуряването на стабилност и спокойствие за потребителите. Той аргументира отлагането с необходимостта от масово саниране на жилищните сгради, което би довело до чувствително намаляване на разходите за енергия в дългосрочен план.
„Визията ми е, че битовите потребители трябва да излязат на свободния пазар, когато цените там станат равни или по-ниски от регулираните,“ заяви министърът, като допълни, че заедно с мерките за енергийна ефективност, като саниране, целят значително намаляване на сметките за ток. Той уточни, че програмите за саниране, досега насочени към многофамилни сгради, ще се разширят и към еднофамилни жилища.
Затова Станков смята, че не трябва да се поставя конкретна дата за либерализацията на пазара, а този процес трябва да тече през дълъг период, за да бъде плавен и успешен.
Перспективи пред АЕЦ „Белене“
Във връзка с решението да не се продават реакторите на АЕЦ „Белене“, министърът на енергетиката отбеляза, че най-лесното би било да се осъществи продажба, но правителството е ангажирано да проучи всички възможности и алтернативи, преди да предприеме окончателни стъпки.
Политически и енергийни приоритети на правителството
Министърът на енергетиката Жечо Станков подчерта, че основната цел на настоящото правителство е възстановяването на нормалността в страната и стабилността на енергийния сектор. Според него на този етап предложеният от президента референдум може да създаде нестабилност и да отмести фокуса от важните икономически предимства на еврозоната.
- Приемането в еврозоната зависи от технически доклади и изисквания, а не от референдуми.
- Правителството ще продължи да работи за ускоряване на присъединяването към еврозоната.
- Отлагането на либерализацията на пазара на ток е препоръчано заради необходимост от енергийна ефективност и стабилност.
- Преговори с „Боташ“ вървят, въпреки липсата на клауза за излизане от договора.
- Възможността за продажба на реакторите на АЕЦ „Белене“ се изследва внимателно, без спешни решения.