Румен Радев предложи референдум за приемането на еврото от 2026 г.

Президентът акцентира на икономическите ползи и нуждата от контрол върху цените при въвеждането на еврото

Снимка © Милена Стойкова, БТА

Президентът Румен Радев предложи на 9 май да се проведе национален референдум относно приемането на еврото от 2026 г., което предизвика широк обществен и политически отзвук. Това предложение бележи нова посока в политическия диалог в страната, като въпросът за въвеждането на общата европейска валута се превръща в централна тема в публичното пространство.

Изказване на президента пред студенти от Пловдив

Въпреки че идеята за референдум бе обявена официално на 9 май, по-рано през годината, на 13 март, Румен Радев коментира темата по време на среща със студенти в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. При въпрос относно еврозоната и подписките за референдум, далеч от официална обстановка, президентът обясни, че не разполага с правомощия да издаде указ за провеждане на референдум, тъй като това е изключителна компетентност на Народното събрание, където е внесена подписката.

„Няма как да издам указ за провеждане на референдум, защото това не ми е в правомощията. Подписката е внесена в НС и указ може да издаде само българският парламент. Ние още с влизането в ЕС сме поели ангажимента да се присъединим към еврозоната“, каза той пред студентите.

Президентът за ползите и предизвикателствата при влизането в еврозоната

Радев отбеляза, че приемането на еврото ще донесе редица икономически ползи за бизнеса и гражданите, но изтъкна необходимостта от създаване на специален орган, който да предотврати спекулациите, особено в началния етап след въвеждането на новата валута. Той даде пример с малки населени места, където липсата на конкурентност би могла да доведе до повишение на цените без контрол.

„Най-важното е да удовлетворим бизнеса, гражданите и Маастрихтските критерии. Несъмнено влизането в еврозоната ще ни донесе редица ползи. Аз апелирам към управляващите да бъдат създадени необходимите условия, т.е. да има орган, който да избегне всякаква спекула в началния етап с цените“, заяви държавният глава.

Той акцентира: „В едно село, което например се намира на 50 км от големия град, и има само един магазин, и търговецът си позволи да вдигне цените, какво ще си каже и помисли възрастният човек? Все още чакам да бъде създадена организация, която да възпрепятства безконтролното вдигане на цените.“

Общественото значение на референдума за еврото

Инициативата на президента да внесе мотивирано предложение за национален референдум съвпада с нарастващия интерес и дискусии в обществото за въвеждането на еврото като официална валута в България от 2026 г. В социалните мрежи, както и в медиите, се появиха различни гледни точки и припомняния на позициите на държавния глава, включително видеоматериали с негови изказвания от началото на годината.

Подобна политика и обществен диалог имат за цел да ангажират гражданите активно в решаването на ключови национални въпроси и да повишат прозрачността при вземане на решения с нова значимост за страната и нейното европейско бъдеще.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини