Производствените цени в Китай паднаха най-силно през април 2024 г.

Индексът на производствените и потребителските цени отбелязаха спад, докато властите предприемат мерки за стимулиране на вътрешното потребление

Снимка © БТА

Производствените цени в Китай отбелязаха най-големия си спад за последните шест месеца през април, докато инфлацията в страната намалява за трети пореден месец, показват данните на китайското Национално статистическо бюро. Това подчертава необходимостта от допълнителни мерки за стимулиране на вътрешното потребление на фона на икономическите последици от търговската война със САЩ.

Значително понижение на производствените и потребителските цени

Индексът на производствените цени в Китай спадна с 2,7% през април в сравнение със същия месец на миналата година. Това е най-големият годишен спад от септември 2023 г., когато последно е регистриран положителен ръст. Паралелно с това, потребителските цени също продължават да се понижават – с 0,1% през април спрямо април 2023 г., като запазват същия спад, регистриран през март 2024 г.

Тази тенденция е в съответствие с прогнозите на икономистите, анкетирани от Ройтерс, които също очакваха потребителските цени да се понижат с 0,1%.

Необходимост от стимули за вътрешното потребление

В отговор на спада на цените и продължаващата дефлация, китайските власти обявиха миналата седмица комплекс от мерки за насърчаване на потреблението в различни сектори. Сред мерките е и понижаването на основните лихвени проценти, с цел да се оживи вътрешното търсене и да се подкрепи икономиката, която се сблъсква с неблагоприятни ефекти от търговската война със САЩ.

Чжъвей Чжан, главен икономист в китайската компания за управление на активи "Пинпойнт асет мениджмънт", посочва, че “Китай все още е изправен пред постоянен дефлационен натиск.” Той предупреждава, че този натиск може да се засили в следващите месеци, особено ако износът отслабне допълнително.

Според него въпреки възможен напредък в търговските преговори между Китай и САЩ с цел намаляване на митата, е малко вероятно те да се върнат към нивата от преди април. Това подчертава необходимостта от фокус върху вътрешните стимули, за да се компенсират външните рискове.

Перспективи за икономическата политика

Намаляването на производствените и потребителските цени отразява по-слабото търсене и постоянния дефлационен натиск в китайската икономика. В тази ситуация политиката на китайското правителство ще трябва да бъде насочена към съживяване на вътрешното потребление чрез различни стимули, включително икономически и фискални мерки.

С оглед на това, че търговската война остава източник на несигурност за износа и икономиката като цяло, китайската икономика все повече разчита на подкрепа от вътрешния пазар.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини