БСП подкрепя приемането на еврото, но отхвърля референдум на 1 януари 2026

Партията акцентира върху правовия ред, конституционните решения и необходимостта от широк обществен диалог

Снимка © БТА

Изпълнителното бюро на Българската социалистическа партия (БСП) и Коалиционният съвет на БСП-Обединена левица публикуваха официална позиция във връзка с инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум относно въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 година.

Държавният глава изнесе специално обръщение с тази цел, което предизвика вълна от критики поради опасения, че подобно допитване може да забави пътя на страната към приемане в Еврозоната.

Подкрепа за европейската интеграция и необходимостта от правова рамка

В своята позиция БСП припомня системната си работа в подкрепа на европейската интеграция на България – от подаването на молба за членство в Европейския съюз през 1995 г. до присъединяването ни през 2007 г. Партията изразява подкрепа за членството на страната в еврозоната, което е отразено и в решения на най-високите ѝ органи.

Обединената левица подкрепя провеждането на референдуми по важни въпроси, но само при строго спазване на правовия ред, Конституцията и законите на страната. България е парламентарна република, основана на върховенството на закона, а решенията на Конституционния съд трябва да бъдат безусловно изпълнявани от всички институции.

От БСП подчертават също значимостта на президентската институция и нейните конституционни правомощия, както и необходимостта от дългосрочна последователност в политическите позиции по теми, касаещи доходите и социалните права на гражданите.

Основни позиции по предоставения въпрос за еврозоната

Коалицията БСП-Обединена левица изразява своята позиция по действията, свързани с въвеждането на еврото:

  • Във връзка с решение на Конституционния съд от 8 февруари 2024 година, както и с решение на Народното събрание, те отхвърлят провеждането на референдум по присъединяването към еврозоната или поставяне на конкретни срокове за това действие, тъй като подобен акт би бил противоконституционен.
  • От партията не подценяват опасенията и колебанията сред българските граждани и настояват правителството и Народното събрание да засилят широкия обществен диалог по темата.
  • Предстоят поредица от разговори и срещи с граждани за обсъждане на въпроса за членството в еврозоната, които ще бъдат проведени от БСП-Обединена левица през следващите месеци.
  • Оценяват положително експертните становища и анализите на Българската народна банка, синдикалните организации, работодателските асоциации, браншовите организации и гражданските сдружения, като считат, че те отразяват обективните икономически ползи от присъединяването към еврозоната.
  • Предлагат да се започне ускорена работа по създаване на законодателна база, посредством набор от мерки, гарантиращи ценова стабилност и защита на доходите в България на база опита на други държави, въвели еврото.
  • Изразяват подкрепа за усилията на правителството България да заеме достойното си място в Европейския съюз чрез скорошното приемане в еврозоната.

Време е за следващата крачка към европейската парична политика

БСП-Обединена левица подчертават, че 29 години след въвеждането на валутния борд в страната, България трябва да направи нова стъпка напред и да започне участие в паричната политика на Европейския съюз чрез присъединяването си към единната валута евро.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини