Генералният секретар на НАТО предлага 5% от БВП за отбрана до 2032 г.
Марк Рюте предлага увеличаване на военните разходи на страните членки на НАТО на 3,5% до 2032 г., плюс 1,5% за киберсигурност и инфраструктура.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни членки на Алианса да отделят най-малко 5 процента от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за военни и свързани с сигурността разходи до 2032 година, съобщи нидерландският премиер Дик Схоф по време на пресконференция.
Предложението на Марк Рюте за увеличаване на разходите за отбрана
Според Схоф, по време на предстоящата среща на върха на НАТО през юни в Хага ще се обсъди поставянето на цел от 3,5 процента от БВП за военни разходи и допълнителни 1,5 процента за разходи, свързани с инфраструктура или киберсигурност.
Това предложение на практика отговаря на исканията, изразени по-рано от президента на Съединените щати Доналд Тръмп, които предвиждат значително увеличаване на бюджета за отбрана на страните членки на Алианса.
На въпрос по време на пресконференция самият Марк Рюте отказа да потвърди конкретните проценти, като заяви: „Вече казах всичко, ако ние се придържаме към 2 процента, то ние няма да можем да се защитаваме. Ние трябва следователно наистина да увеличим разходите за отбрана“, отбелязвайки, че детайлите все още не са окончателни.
Настоящото състояние на военните разходи в НАТО
Към края на 2024 година, 22 страни от НАТО вече са постигнали договорената през 2014 година цел за военни разходи в размер на 2 процента от своя БВП. Въпреки това, някои държави като Италия, Испания и Белгия продължават да са далеч от тази цел и все още не инвестират необходимия дял от националните си бюджети в отбрана.
Постигането на новата цел за 3,5 процента от БВП единствено за военни разходи към 2032 г. ще изисква значително бюджетно усилие от много страни-членки. В същото време, отделянето на 1,5 процента за разходи, свързани със сигурността като транспортна инфраструктура и киберсигурност, би било по-лесно за изпълнение.
Предизвикателствата пред увеличаването на бюджета за сигурност
Растящите заплахи в света и натискът за повишаване на военните и сигурностните разходи отразяват необходимостта Алиансът да модернизира своите способности за защита. Напускането на стандарта от 2 процента, договорен преди близо десетилетие, и преминаването към по-амбициозна финансова рамка ще поставят допълнителни изисквания върху националните бюджети.
В заключение, предложението на генералния секретар на НАТО очертава нова финансова цел, която е предназначена да укрепи колективната защита и да отговори на съвременните предизвикателства в областта на сигурността през следващото десетилетие.