Президентските избори в Южна Корея на 3 юни обещават обединение и растеж

Кандидатите И Дже-мьон и Ким Мун-су започнаха кампаниите си с фокус върху икономиката, националната сигурност и връзките със САЩ

Снимка © БТА

Претендентите за президентския пост в Южна Корея започнаха официалните си предизборни кампании, обещавайки да обединят дълбокото поляризирано общество и да стимулират икономическия растеж, докато се подготвят за ключови търговски преговори със САЩ. Страната, която е четвъртата по големина икономика в Азия, ще произведе избори на 3 юни, за да избере наследник на бившия консервативен президент Юн Сук-йол, който беше отстранен от власт след въвеждането на военно положение през декември заради опит за преврат, което предизвика политическа криза.

Началото на предизборните кампании и лидери

Лидерът на либералната Демократична партия (ДП) И Дже-мьон официално стартира кампанията си с митинг в центъра на Сеул, заобиколен от множество свои привърженици, облечени в синьо. Сред тях имаше танци и възгласи „И Дже-мьон - президент!“. По време на събитието И отправи призив към своите поддръжници: „Ще се присъедините ли към нас по пътя към новото началото, по новия път на надеждата?“, като символично смени обувките си с маратонки, за да покаже упоритостта си в надпреварата.

И Дже-мьон, който загуби предишните избори от Юн Сук-йол, спечели подкрепа въпреки нападение с нож срещу него и срещу опитите за въвеждане на военно положение. Освен това съдебните процеси срещу него, включващи обвинения от подкуп до връзки със скандал за строителството на имоти за близо един милиард долара, бяха отложени за разглеждане след изборите. Кандидатът носеше бронежилетка заради отправени заплахи и обеща да стане лидер на единството в страната, както и да се справи с последиците от митата, наложени от администрацията на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.

Програмата на Демократичната партия акцентира върху икономически растеж, ориентиран към развитието на изкуствения интелект и кей-поп индустрията. Ако бъде избран, И Дже-мьон има за цел да подобри отношенията със Северна Корея и да разшири дипломацията на Сеул в Европа.

Консервативният кандидат и предизборни приоритети

От консервативната страна бившият министър на труда Ким Мун-су стартира своята кампания на борса за търговия на едро в Сеул. По време на събитието Ким сподели супа със търговците и обеща да съживи малкия бизнес на фона на забавящата се икономика. След бурна седмица, в която неговата кампания бе обединена с тази на бившия президент и министър-председател Хан Док-су, Ким официално бе утвърден като единствения кандидат за президент на консервативната партия „Силата на народа“ (СН) след гласуване от членовете на партията.

Бившият президент Юн Сук-йол публично подкрепи Ким Мун-су в борбата му срещу „гигантската опозиционна партия“, но в същото време тази подкрепа предизвика критики сред някои консерватори, които искат да изключат Юн от партията. Основните приоритети на Ким включват създаване на работни места и създаване на благоприятна бизнес среда. Той обещава незабавно да проведе среща с Доналд Тръмп за договаряне на митническите споразумения.

Особено внимание Ким ще отдели и на сигурността. Той ще засили съюза със САЩ и ще търси възможности за потенциално ядрено въоръжаване на Южна Корея чрез осигуряване на правото на страната да преработва ядрено гориво – важна стъпка към разработването на ядрено оръжие.

Предизборната надпревара и бъдещи перспективи

Президентските избори в Южна Корея на 3 юни ще бъдат решаващи в контекста на политическата нестабилност и икономическите предизвикателства, пред които е изправена страната. Лидерите обещават да обединят нацията, да подкрепят икономическия растеж и да пазят националната сигурност. Фокусът върху търговските отношения със САЩ и развитието на критично важните отрасли като изкуствения интелект подчертава колко решаващи са тези избори за бъдещето на Южна Корея.

Изборният вот ще бъде следен внимателно както от местни, така и от международни наблюдатели, докато страната се стреми към стабилност и прогрес след няколкомесечната политическа криза.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини