Росен Желязков: Референдумът на Радев може да забави влизането на България в еврозоната

Премиерът срещу инициативата за референдум, предупреждавайки за нарушаване на Конституцията и забавяне на конвергентния доклад през юни

Снимка © Никола Узунов, БТА

Премиерът Росен Желязков изрази съмнения, че президентът Румен Радев се стреми да забави излизането на конвергентния доклад през юни, което от своя страна би отложило влизането на България в еврозоната от 1 януари 2026 година. Той предположи, че инициатива за провеждане на референдум по темата всъщност цели подкопаване на процеса, а не директно участие на гражданите в решението.

Позицията на премиера Желязков за референдума и конституционните правни норми

В изказването си премиерът подчерта, че предложение за провеждане на референдум по приемането на еврото би нарушило Конституцията на Република България, правото на Европейския съюз и Закона за прякото участие на гражданите. Той призова президента Радев да преразгледа своето намерение и да не внася такова предложение.

„Подобно предложение би нарушило конституцията на Република България, правото на Европейския съюз и закона за прякото участие на гражданите. С всички аргументи, които бяха изтъкнати през изминалите дни, президентът може да преразгледа своето намерение да внесе подобно предложение,“ заяви министър-председателят.

Премиерът също така изрази мнение, че целта на инициативата не е провеждане на референдум, а предизвикване на съмнения и колебания в европейските институции, които трябва да излязат с конвергентния доклад през месец юни. Ако това не се случи, следващият доклад ще е чак през декември, което би забавило членството на България в еврозоната с една година.

Той отново посочи, че подобни действия биха се разглеждали и като резултат от хибриден натиск върху обществото, както и от страна на определени бизнес кръгове, които не желаят да бъдат разкрити или „осветени“ в контекста на процеса.

Заявлението на президента Румен Радев за референдума

В 19:00 часа в петък президентът Румен Радев проведе специално изявление в президентството, където обяви намерението си да инициира провеждането на референдум за приемането на еврото. Той уточни, че въпросът в допитването няма да бъде дали България да влезе в еврозоната, а кога това да се случи.

По думите на държавния глава, референдумът е инструмент за пряко допитване до гражданите относно времето за приемане на еврото, а не самото му приемане.

Перспективи и последващи стъпки

Премиерът Желязков изрази опасения, че забавянето на конвергентния доклад би отложило присъединяването на България към еврозоната, което се превръща в ключов момент за финансовата и икономическата политика на страната. Спорът между институциите по този въпрос подчертава напрежението около важни стратегически решения и начина, по който трябва да бъдат взимани.

Политическите и обществени реакции на последните инициативи се очаква да засегнат широк кръг от теми, свързани с европейската интеграция, прозрачността и националния интерес.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини