В Кърджали се проведе семинар за борба с трафика на хора
Обучение с участието на МВР и местни комисии, водено от Антоанета Василева от ГРЕТА

В Кърджали се проведе обучителен семинар, който събра специалисти от МВР, Детската педагогическа стая и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Целта на събитието беше повишаване на компетентността им по въпросите на трафика на хора.
Организатори на семинара бяха Община Кърджали и Общинският съвет по наркотични вещества (ОСНВ), а откриването бе направено от заместник-кмета Веселина Тихомирова. Тя подчерта, че инициативата е част от стратегията и плана на общината, в които са заложени съвместни действия с различни институции на местно ниво. „По този начин ние от ОСНВ реализираме на общинско ниво националната политика в областта на превенцията, лечението, рехабилитацията и ресоциализацията на наркоманиите“, заяви Тихомирова.
Специализиран лектор представи актуални данни и методи за борба с трафика на хора
Лектoр на семинара бе Антоанета Василева, първи вицепрезидент на експертната Група за борба с трафика на хора (ГРЕТА) към Съвета на Европа. Тя изнесе данни за състоянието на трафика на хора у нас, подчертавайки, че България остава страна на произход за жертви, които основно са експлоатирани сексуално и трудово. „Наблюдава се увеличаване на жертвите, които са насилствено въвлечени в извършване на престъпления“, обясни Василева.
Според нея от няколко години страната ни се оформя и като страна – дестинация. Това означава, че български граждани са подложени на експлоатация у нас, а мигранти и нелегални имигранти също стават жертва на различни форми на злоупотреба. „Има случаи, при които жертвите са подложени на няколко вида експлоатация едновременно – сексуална, трудова и принуждаване към извършване на престъпления“, добави тя.
Методи на трафикантите и важни законодателни аспекти
Василева обясни, че трафикантите все по-често използват интернет за намиране и вербуване на жертви. При сексуалната експлоатация особено често се злоупотребява с лични снимки, които се използват за изнудване. В областта на трудовата експлоатация хора биват подвеждани чрез фалшиви обяви за работа, като те не проверяват договорите си критично и не настояват за писмени споразумения.
Освен това на международно ниво има значителен брой жертви, принуждавани да извършват престъпления като продажба на наркотици или кражби. Особено уязвими са децата на възраст между 14 и 16 години.
По думите на експертката за 2023 г. Националната комисия за борба с трафика на хора е идентифицирала 89 жертви, повечето от които жени, но има и мъже. „Въпреки че числото не изглежда голямо, то отразява само официално установените случаи. Много повече жертви получават помощ и съдействие, като за тях текат дела“, посочи Василева.
Подкрепа за жертвите и сътрудничество между институциите
В България действа ефективна система за подпомагане на жертвите на трафик. Националната комисия за борба с трафика на хора, както и местните комисии, например тези в Пловдив и Сливен, играят ключова роля. В страната има три държавни приюта, където пострадалите получават подслон, храна и цялостна подкрепа на период от до една година.
Участниците в семинара бяха запознати с основните понятия, включително разликите между трафика на хора и контрабандата на мигранти, видовете трафик, както и с нормативната и институционална рамка за борба с този вид престъпления. Особено внимание бе отделено на механизмите за насочване на жертви и тяхната реинтеграция в обществото.
Обучителният семинар подчерта важността на съвместните усилия на институциите за превенция и противодействие на трафика на хора в региона на Кърджали.