Доналд Тръмп посещава Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ със стратегически цели
Американският президент комбинира икономически проекти с обсъждане на регионалните конфликти в Близкия изток

Американският президент Доналд Тръмп ще посети тази седмица Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ) в рамките на близкоизточна обиколка, насочена към утвърждаване на икономическите интереси на САЩ в региона, въпреки че основните предизвикателства са свързани с Иран и Израел.
Фокус върху икономиката и бизнес сделките
Посещението на Тръмп в трите богати на природни ресурси държави ще се съсредоточи предимно върху развитието на съществуващи и нови проекти, носещи „бранда Тръмп“, главно в сферата на недвижимите имоти. Президентът на САЩ се стреми да използва икономическите интереси като инструмент за укрепване на позициите си, като самият той намира удовлетворение в сключването на бизнес сделки.
Джон Б. Олтърман, заместник-председател на Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, коментира: „Това е нещото, което го прави щастлив. Домакините му ще бъдат щедри и гостоприемни. Ще искат да сключват сделки. Ще го ласкаят и няма да го критикуват. А с членовете на семейството му ще се отнасят като с минали или бъдещи бизнес партньори.“
Дипломатическата динамика: Иран, Израел и регионалното напрежение
Въпреки преимуществената икономическа насоченост, Тръмп няма да избегне обсъждането на регионалните конфликти, особено тези, свързани с Газа и Иран. Прекратеното преди два месеца примирие между Израел и „Хамас“ в Ивицата Газа отново крие риск от ескалация. Израел е започнал по-интензивни военни действия, а блокадата в Газа задълбочава хуманитарната криза.
От своя страна Иран, който е враг на Израел и конкурент на Саудитска Арабия, се намира в критичен момент по отношение на ядрената си програма. Страната е близо до разработване на ядрени оръжия, а преговорите със САЩ за ограничаване на тази програма все още не са довели до съгласие.
Елизабет Дънт и Саймън Хендерсън от Вашингтонския институт за политиката в Близкия изток подчертаха, че президентът би могъл „лесно да постигне победа, като увери държавите от Залива в стратегическия ангажимент на Америка към региона и отправи последователни послания“.
Израелско-сАудитски отношения и регионални съюзи
Вашингтон наскоро обяви прекратяване на военните удари срещу хусите – подкрепяната от Иран групировка в Йемен, която е замесена и в конфликти в региона. Този ход не беше приет добре от Израел, който остана изненадан и загрижен на фона на продължаващите ракетни удари от Йемен към неговата територия.
Израел се надяваше на подкрепа от Тръмп за военни действия срещу иранските ядрени съоръжения, но в настоящата ситуация това е малко вероятно, докато се водят преговори. В Листата на приоритетите отлайн се наблюдава усещане, че интересите на Израел не са водещи за администрацията на Тръмп.
Освен това има надежда за нормализация на отношенията между Израел и Саудитска Арабия като част от по-широк районен отбранителен пакт, но страната на Съюзниците поставя значителни условия за палестинската държавност, които може да бъдат непреодолими за израелското правителство.
Перспективи за стабилизация и регионални предизвикателства
Преговорите между САЩ и Иран затрудняват постигането на бързо решение по ядрената програма, като сроковете за споразумение са вероятно изтекли. Иран вече заплашва с продължаване на обогатяването на уран, докато САЩ настояват за пълно прекратяване. Все пак дипломатически усилия продължават на експертно ниво с посредничеството на Оман.
Иранският външен министър Абас Арагчи пътува наскоро до Саудитска Арабия и Катар, вероятно с цел да намекне към готовност за продължаване на разговорите. В същото време икономическата и вътрешнополитическа нестабилност в Иран допълнително усложнява ситуацията, включително на фона на социални протести.
Особено внимание предизвика и възможността САЩ да използват термина „Арабски залив“ вместо „Персийски залив“, което беше силно критикувано от иранската общественост и политическите среди.
По думите на Елизабет Дънт и Саймън Хендерсън, „Тръмп трябва да подчертае усилията си за обединяване на страните от Залива, за да избегне повторение на дипломатическата криза от 2017 г.“
Посещението на президента Тръмп в Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ идва в критичен момент за Близкия изток, като балансира между икономически интереси и сложните регионални конфликти, които продължават да будят тревога в световен мащаб.