Републиканците приеха закона за "Американски залив" през миналия четвъртък
Инициативата на Марджъри Тейлър Грийн подкрепя Доналд Тръмп, но среща силен отпор от демократите и Мексико

Републиканците в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобриха миналия четвъртък закон, който официално налага преименуването на Мексиканския залив на „Американски залив“. Това решение подкрепя политиката на президента Доналд Тръмп и беше предложено от консервативната представителка от Джорджия Марджъри Тейлър Грийн. Законопроектът се прие почти изцяло по партиен принцип – всички демократи се противопоставиха, а повечето републиканци гласуваха „за“, като единственият изключение беше представителят на Небраска Дон Бейкън.
Подкрепа и опозиция към преименуването
Законодателната инициатива беше мотивирана с желанието да се отдаде почит към „американското величие“ чрез промяна на името на водния басейн, простиращ се от Флорида до Тексас, включващ и бреговете на Мексико. Тръмп още при встъпването си в длъжност обяви намерението на своята администрация да извърши този ход, който обаче важи само на територията на Съединените щати. Промяната се отнася само за федералните агенции и засега среща отпор в Сената, където подкрепата на демократите остава ключова за приемането на закона.
В реч пред Камарата на представителите Марджъри Тейлър Грийн обвини демократите в симпатии към мексиканските картели и призова промяната да бъде възприемана като „патриотичен дълг“. „Американският народ ясно заяви на изборите през ноември 2024 г., че е против прегръдката на демократите с картелите в Мексико“, посочи тя. От друга страна, демократите осъдиха законопроекта като безсмислен и неефективен. Джаред Хъфман, най-високопоставеният демократ в комисията по природни ресурси, заяви: „Този законопроект няма да реши нито един проблем, няма да създаде работни места и няма да отговори на климатичната криза. Това е просто глупост.“
Международен отзвук и реакция на Мексико
След като Камарата на представителите прие решението си, мексиканското правителство под ръководството на президента Клаудия Шейнбаум реагира остро, като заведе граждански иск срещу американския технологичен гигант „Гугъл“. Причината беше, че компанията вече бе променила името на залива на „Американски залив“ в приложението си „Мапс“. Шейнбаум съобщи, че съдебният процес в Мексико вече е довел до първо благоприятно решение за мексиканската страна, а Върховният съд е наредил на „Гугъл“ да възстанови оригиналното наименование на залива в своите платформи.
Мексиканските власти заявяват, че макар Съединените щати да имат право да преименуват територията си, това не може да се приложи към водния басейн в неговата цялост, който засяга и териториите на Мексико и Куба. Според правителството на Шейнбаум използването на името „Американски залив“ за цялата област представлява нарушение на международния суверенитет и смятат, че „Гугъл“ трябва да използва новото име само за частта от залива, която се намира на територията на САЩ.
Глобални измерения и технологични предизвикателства
Спорът около името на залива надхвърля пределите на Мексико и САЩ и поставя въпроси относно международното право, технологиите и контрол върху дигиталната информация. Новинарската агенция Асошиейтед прес се сблъска с ограничение на достъпа на кореспондентите си в Белия дом след отказа да признае термина „Американски залив“, въпреки че впоследствие федерален съдия отмени тези ограничения, позовавайки се на Първата поправка на конституцията на САЩ.
Правни експерти и коментатори от целия свят обсъждат въздействието на политически решения да променят международно признати географски имена в дигиталните платформи, изразявайки загриженост относно влиянието на тези инициативи върху свободата на информация и националния суверенитет.
Водещият британски вестник „Таймс“ отбелязва, че ситуацията илюстрира сложните взаимовръзки между технологиите, политиката и международните отношения. С нарастването на ролята на дигиталните платформи в оформянето на общественото мнение, правителствата все повече се ангажират с тяхната регулация и контрол.
Значимостта на географските имена в световен контекст
Казусът с преименуването на Мексиканския залив подчертава колко важно е международното признание на географските наименования и ролята на технологичните корпорации в разпространението на информация. Докато САЩ настояват за патриотична символика, Мексико и други страни поставят акцент върху защитата на суверенитета и спазването на международното право. В съвременния глобализиран свят подобни конфликти изглежда ще стават все по-често срещани, особено когато дигиталните платформи играят ключова роля за общественото възприятие и политическите дискусии.