Доналд Тръмп ще посети Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ от 13 до 16 май

Визитата ще подчертае икономическото и стратегическо сътрудничество между САЩ и Персийския залив, включително съобщения за ядрена енергия и премахване на технологични ограничения

Снимка © БТА

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще направи първото си международно посещение след встъпването си в длъжност за втори мандат, като пътуването му в Персийския залив е насрочено за периода от 13 до 16 май. В рамките на визитата американският държавен глава ще посети Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ), съобщава в. „Аш Шарк ал Аусат“.

Значимост на посещението и очаквани съобщения

Това е важна дипломатическа проява, която подчертава ролята на Саудитска Арабия в стратегическата и икономическата политика на Съединените щати. Още от първото си посещение преди осем години, когато инициативата „Визия 2030“ на кралството бе в начален стадий, страната е предприела значителни стъпки към икономическа трансформация. Доналд Тръмп ще се запознае с постигнатите промени и амбициите на дългосрочната програма за развитие на Саудитска Арабия.

В навечерието на визитата Тръмп намекна за „важни развития“, които ще бъдат обявени по време на пътуването му, след срещата си с канадския премиер Марк Карнив. Едно от очакваните съобщения е предварително споразумение за сътрудничество в областта на ядрената енергия за граждански цели, около което през миналия месец министърът на енергетиката на САЩ Крис Райтобсъди води преговори със Саудитска Арабия.

Икономическо и търговско сътрудничество

По време на визитата ще се проведе и саудитско-американски бизнес форум, в който ще участват водещи американски бизнесмени, саудитски министри и високопоставени служители, както и ръководители на големи компании и проекти в кралството. Този форум се очертава като ключово събитие, което ще подкрепи двустранните отношения.

Статистиката от 2024 г. показва стабилен растеж и диверсификация на икономическите връзки между двете държави. Двустранната търговия е на стойност 32,3 милиарда долара, което е значителен ръст спрямо 22,9 милиарда долара през 2020 г. САЩ са вторият по големина доставчик на стоки за Саудитска Арабия и шеста най-важна дестинация за саудитския износ.

Според официални американски данни, търговията със стоки между двете страни през 2024 г. възлиза на 25,9 милиарда долара. Износът от САЩ е 13,2 милиарда долара, а вносът от Саудитска Арабия – 12,7 милиарда долара, което води до търговски излишък за Съединените щати от 443,3 милиона долара.

Основните продукти в саудитския износ за САЩ са суров петрол, торове, органични химикали и метални изделия. В обратната посока американският износ се състои от фармацевтични и химически продукти, зърнени храни, пластмаси и високотехнологично оборудване, включително аерокосмически и медицински изделия.

Отчетен е и значителен ръст в някои сектори: транспортното оборудване е водещо в импортa на Саудитска Арабия от САЩ с 5,9 милиарда долара през 2023 г., следвано от медицински инструменти и фармацевтични продукти, докато енергийните продукти доминират в износа на кралството с 14 милиарда долара изложени пратки.

Инвестиции и стратегически партньорства

Американските преки инвестиции в Саудитска Арабия до края на 2023 г. достигат 57,7 милиарда долара, представлявайки 23% от всички преки чуждестранни инвестиции в кралството. Основните сектори на инвестиции са енергетика, инфраструктура, недвижими имоти и технологии.

От своя страна Саудитска Арабия държи значителни активи в САЩ, включително инвестиции за 127 милиарда долара в държавни облигации към февруари 2025 г. Саудитският фонд за публични инвестиции (PIF) се фокусира върху делове в големи американски компании като „Лусид Моторс“, „Юбър“, „Арм“, „ПейПал“ и „Амазон“.

Финансовият министър на Саудитска Арабия Мохамед бин Абдула ал Джадан заяви, че общите инвестиции на кралството в САЩ надвишават 770 милиарда долара, което подчертава дълбокото икономическо взаимодействие между двете държави.

Политически инициативи и промени при износа на технологии

В навечерието на визитата си Доналд Тръмп обяви намерението си да отмени ограничителните мерки, свързани с износа на технологии за изкуствен интелект, които бяха въведени от администрацията на Джо Байдън. Тези мерки са целели строг контрол върху износа на усъвършенствани чипове, дори за съюзнически държави, и тяхната отмяна може да засили технологичното сътрудничество в региона.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини