Арабските лидери в Багдад призовават за примирие и възстановяване на Газа
На срещата на Арабската лига в Багдад бяха обсъдени усилия за прекратяване на огъня и хуманитарна помощ след конфликта

Лидерите на арабските държави, събрани на върха на Арабската лига в Багдад, декларираха намерението си да съдействат за постигането на примирие между Израел и "Хамас" и да подпомогнат възстановяването на ивицата Газа след приключване на военните действия, съобщава Асошиейтед прес.
Основни послания от върха на Арабската лига в Багдад
Генералният секретар на Арабската лига Ахмед Абул Гейт отправи остра критика към Израел, обвинявайки го в етническо прочистване. Той заяви: „Позорно е една държава да извършва геноцид в тези времена, а светът да мълчи“. Според него политиките на Израел спрямо палестинците, както и конфликтите в Сирия и Ливан, ще поддържат непрекъснат цикъл от насилия в региона.
На срещата в Багдад присъстваха видни арабски лидери, включително емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани и президентът на Египет Абдел Фатах ас Сиси. Последният призова американския президент Доналд Тръмп „да положи всички необходими усилия и да окаже натиск за постигане на прекратяване на огъня в ивицата Газа“, което би послужило като основа за сериозен политически процес, в който САЩ ще бъдат посредник и спонсор за траен мир.
Международна подкрепа и хуманитарни призиви
Сред международните участници в срещата бяха испанският премиер Педро Санчес и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. Гутериш акцентира върху необходимостта от освобождаване на израелските заложници в Газа и призова за осигуряване на хуманитарна помощ на населението, което е затворено под обсадата. Той допълни, че ООН е категорично против каквото и да било принудително разселване на палестински жители.
Иракският премиер Мохамед Шия ас Судани нарече ситуацията „геноцид с жестокост, невиждана в други конфликти в историята“. Той настоя хуманитарната помощ да бъде допусната незабавно, като съобщи, че Ирак ще създаде специален арабски фонд за възстановяване на Газа и ще дари по 20 милиона долара както за Газа, така и за Ливан.
Първи стъпки към примирие и възстановяване
Египетският президент информира, че неговата страна съвместно с Катар и САЩ полага усилия, които вече са довели до освобождаването на американския заложник с израелски произход Идън Алекзандър. Той обяви и намерение за организиране на международна конференция, посветена на възстановяването на Газа след края на конфликта.
Палестинският президент Махмуд Абас използва срещата, за да призове „Хамас“ да се оттегли от властта в Газа и да предаде управлението на Палестинската власт. След преговори, които до момента не са дали резултат, „Хамас“ запазва контрола над ивицата от 2007 година насам.
Регионални и международни аспекти на срещата
Върхът в Багдад се състоя два месеца след прекратяването на примирието между Израел и "Хамас" през януари, което Израел обяви за окончателно прекратено. През последните дни израелските военни действия в Газа се подновиха, а премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че офанзивата ще продължи, докато „Хамас“ не бъде унищожена.
В същото време, посещението на бившия американски президент Доналд Тръмп в региона по-рано през седмицата не доведе до задния напредък по примирието. Той е разговарял с временния президент на Сирия Ахмед аш Шараа и обещал облекчаване на американските санкции срещу Сирия. Въпреки това в срещата на върха на Арабската лига днес сирийската делегация бе водена от външния министър Асад Хасан аш Шибани, тъй като Аш Шараа не присъства поради напрежение, породено от негова покана.
Посока към помирение и възстановяване
По време на срещата бе припомнен планът от март, подкрепен на предишна извънредна сесия на Арабската лига в Кайро, който поставя акцент върху възстановяването на Газа и категорично отхвърля принудителното разселване на около 2 милиона жители на ивицата.
Участниците в срещата подчертаха необходимостта от диалог и солидарност за предотвратяване на допълнително изостряне на конфликта и дългосрочна стабилност в региона. Обещанията за подкрепа към Газа и противопоставянето на насилието остават основните теми за следващите месеци.