Андрей Новаков призовава за силна и устойчива Европа на Деня на храбростта
Евродепутатът настоява за решителност при дългосрочния бюджет на ЕС и инвестиции в инфраструктура и водната криза

На Деня на храбростта и празника на Българската армия българският евродепутат Андрей Новаков отправи призив към Европейския парламент за повече решителност при приемането на дългосрочния бюджет на Европейския съюз. Той подчерта необходимостта от адаптация към промените в света и укрепване на европейските държави, за да запазят своята сила.
Призив за силна и устойчива Европа
Андрей Новаков, който е член на групата на Европейската народна партия и парламентарната комисия по сигурност и отбрана, както и част от резерва на българските въоръжени сили, настоява Европа да поеме водеща роля в световен мащаб. Той заяви: „Време е да направим Европа лидер в целия свят и да направим всяка държава в Европейския съюз силна отново“.
Според него основната функция на бюджета е да бъде ефективен и да достига директно до гражданите. „Всяко евро да бъде използвано за решаване на проблеми, а не да създава още“, допълни евродепутатът.
Фокус върху инфраструктурата и водната криза
Новаков подчерта важността от инвестиции в ключовата инфраструктура, като посочи конкретно нуждата от подобрения в пътните мрежи и болничните заведения. Той наблегна също и на изграждането на язовири, които според него са необходими за справяне с водната криза в Европа.
Данни на Европейската агенция за околната среда показват, че през 2022 г. около 34% от населението на ЕС е изпитало недостиг на вода в определени сезони. Тази статистика подчертава важността на устойчивото управление на водните ресурси.
Предстоящи гласувания в Европейския парламент
Утре евродепутатите ще гласуват предложения по резолюция, свързана с Европейската стратегия за устойчивост на водните ресурси. В нея се включва и препоръката всички нови законодателни и незаконодателни актове на ЕС да отчитат устойчивостта спрямо изменението на климата.
Ангажимент за по-добро бъдеще
Призивът на Андрей Новаков подчертава необходимостта от балансиран и смислен подход при разпределението на средствата от ЕС, така че те да подпомагат пряко гражданите и да осигуряват дългосрочна стабилност във време на предизвикателства.