ЕК предлага край на вноса на руски газ и ядрено гориво до 2027 г.
Планът предвижда забрана на нови договори за внос до края на 2025 г. като част от енергийната независимост на ЕС

Европейската комисия обяви, че през следващия месец ще предложи прекратяването на вноса на руски природен газ и втечнен природен газ по дългосрочни договори до края на 2027 г. Освен това тя има намерение да забрани вноса по нови договори и сделки за незабавна доставка до края на 2025 г., съобщи агенция Ройтерс.
План за постепенно отказване от руска енергия
В публикувания днес документ, наречен „пътна карта“, Европейската комисия уточнява своите намерения за ограничаване на зависимостта от руските енергийни ресурси. Освен направления към намаляване на вноса на газ, ЕК ще предложи и ограничаване на нови сделки с руски ядрени горива. Тези законодателни предложения трябва да получат одобрението на Европейския парламент и квалифицирано мнозинство от страните-членки на Европейския съюз.
Решението е част от усилията на блока от 27 страни да прекрати дългогодишните си енергийни взаимоотношения с Русия, която е бил основен доставчик на газ. Този ход е реакция на руското нахлуване в Украйна през 2022 г., което промени геополитическите отношения в региона.
Заявления от ръководството на Европейската комисия
В изявление Урсула фон дер Лайен, председателка на Европейската комисия, подчерта: „Време е Европа напълно да прекъсне енергийните си връзки с един ненадежден партньор. Енергията, която идва на нашия континент, не бива да осигурява финансирането на военна агресия срещу Украйна.“
Това становище и инициативата отразяват политическата решимост на ЕС да демонстрира своята подкрепа за Украйна и да намали възможностите за Русия да финансира военните си дейности чрез приходите от енергийни доставки към Европа.
Следващи стъпки за законодателно приемане
През следващите месеци Европейската комисия ще подготви и представи конкретните законодателни предложения, от които ще зависи дали и кога ще бъдат въведени ограниченията за внос на руски газ и ядрено гориво. Тези мерки ще трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и страните членки на ЕС чрез квалифицирано мнозинство.
Това ще означава ангажимент от страна на отделните държави да се присъединят към плана за постепенното премахване на зависимостта от руския енергиен сектор, като предложените срокове отразяват необходимостта от постепенни преходни периоди.
Насоки за бъдещето на европейската енергетика
Предложенията на Европейската комисия са част от по-широка стратегия за енергийна независимост и сигурност на ЕС. Освен политическия аспект, това ще изисква и инвестиции в алтернативни източници на енергия, които да заместят руския газ и да гарантират устойчивото бъдеще на европейските пазари.
По този начин ЕС се стреми не само към санкции и намаляване на финансовата помощ за руската агресия, но и към дългосрочно осигуряване на стабилни и независими доставки на енергия за своите граждани.