Европейският парламент обсъжда търговски политики и бюджет след 2027 г.

Днес евродепутатите разглеждат отговорите на митата от САЩ, подкрепата за Украйна и присъединяването на Балканите

Снимка © БТА

Европейският парламент, заедно с Европейската комисия и Съвета на ЕС, обсъжда днес единния отговор на Европейския съюз на наложените от Съединените щати мита, както и възможностите за разширяване на търговските отношения с други региони по света.

Търговски споразумения и международни преговори

На 6 декември миналата година Европейският съюз и основателките на южноамериканската икономическа общност МЕРКОСУР – Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, постигнаха съгласие за свободна търговия. В момента се провеждат преговори за споразумения или подновявания на такива с Индия, Южна Корея, Мексико, Индонезия и други държави.

Този диалог цели диверсификация и задълбочаване на търговските възможности на ЕС, като едновременно се търси баланс в условията на външнотърговски ограничения, наложени от Съединените щати.

Приоритети за бюджетната рамка след 2027 г.

Евродепутатите ще обсъдят и приоритетите за дългосрочния бюджет на Европейския съюз след 2027 г. Те настояват за значително по-амбициозна финансова рамка, тъй като текущият таван от около 1% от брутния вътрешен продукт вече не отговаря на предизвикателствата, които се изправят пред общността. Сред тях е оттеглянето на подкрепата от страна на САЩ по световни конфликти, което изисква повече средства от ЕС за подкрепа на Украйна в конфликта с Русия.

Европейският парламент цели да формулира тези приоритети преди юлското предложение на Европейската комисия.

Подкрепа за Украйна и търговски преференции

В контекста на войната в Украйна се очаква в четвъртък евродепутатите да гласуват за ново удължаване на временните търговски мерки, които отменят вносните мита и квоти за украински продукти. Тези мерки важат от 4 юни 2022 г. и са били удължавани три пъти, като текущият срок изтича на 5 юни тази година.

При подновяването настоящото внимание ще бъде насочено към търговията с желязо и стомана, което допринася за жизненоважни приходи от износ за Украйна.

Балканите и разширяването на ЕС

Днес в Страсбург се обсъжда и напредъкът на Косово и Сърбия в процеса на присъединяване към Европейския съюз. Евродепутатите ще разгледат необходимите реформи в двете страни и утре ще гласуват по въпроса.

Очаква се Европейският парламент да насърчи Сърбия да подобри вътрешнополитическия си диалог, а Косово да ускори съдебните реформи. През последните години евродепутатите многократно са призовавали за подновяване на диалога между Белград и Прищина.

В Сърбия от повече от месец продължават протести, започнали след трагичния инцидент в Нови Сад на 1 ноември, при който рухнала покривна конструкция отне живота на 13 души. По време на демонстрациите са регистрирани и случаи на насилие срещу протестиращите. Миналия месец парламентарната комисия по външни работи прие доклад, според който исканията на студентите съвпадат с необходимите реформи за членство в ЕС.

Отбелязване на 80-ата годишнина от края на Втората световна война

Европейският парламент ще почете утре 80-годишнината от капитулацията на Германия, с което приключва Втората световна война. С тържествена церемония, в присъствието на ветерани, ще бъде отбелязано това историческо събитие.

В четвъртък ще се проведе дебат, посветен на значението на края на войната за свободата, демокрацията и сигурността в Европа днес.

Перспективи и предизвикателства пред ЕС

Обсъжданите въпроси в Европейския парламент и свързаните институции отразяват комплексния контекст, в който ЕС се намира днес. От търговските преговори до бюджетната стратегия и подкрепата за Украйна, европейските политици се насочват към адаптиране и реагиране на настоящите световни предизвикателства.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини