Си Цзинпин започва посещение в Русия за 80-годишнината от победата над нацизма
Двамата лидери ще обсъдят стратегическо партньорство и международни въпроси в периода от днес до събота

Китайският президент Си Цзинпин започва официално посещение в Русия от днес до събота, за да участва в тържествата по повод 80-годишнината от победата над нацистка Германия. Това посещение е 11-то за Си в Русия и отбелязва 40-ата му среща с руския президент Владимир Путин, съобщават от Кремъл, цитирани от Ройтерс.
Приоритети на двустранните разговори
В рамките на визитата си в Москва Си Цзинпин ще обсъди с Путин развитието на стратегическото партньорство между двете страни. Кремъл уточнява, че лидерите ще разгледат въпроси, свързани с укрепване на всеобхватното партньорство и стратегическото взаимодействие, както и актуални теми от международния и регионалния дневен ред. По време на срещите се очаква да бъдат подписани редица важни документи, насърчаващи допълнителното сътрудничество в различни сфери.
Говорител на китайското външно министерство подчерта значението на визитата, която отразява взаимната заинтересованост за задълбочаване на политическото доверие и засилване на практическото сътрудничество в условията на бързо променяща се глобална обстановка.
Икономическо партньорство и политическа подкрепа
Китай остава основен търговски партньор на Русия вече 15 поредни години, като Русия също заема важна позиция като осмият по големина търговски партньор на Китай. По данни на „Чайна дейли“ обемът на двустранната търговия през тази година надхвърля 240 милиарда долара, което е показател за силните икономически връзки между двете страни.
Руският президент Владимир Путин подчерта в документален филм по повод 25-ата годишнина от встъпването си в длъжност, че отношенията с Китай са „наистина стратегически по природа и дълбоко вкоренени“. Той допълни: „Нашите национални интереси съвпадат“.
Контекст и международна обстановка
Посещението на Си Цзинпин съвпада с подготовката за празненствата на 9 май – датата на победата във Втората световна война. Путин наскоро предложи тридневно прекратяване на огъня с Украйна около тази дата, но украинският президент Володимир Зеленски отговори, че е готов на спиране на огъня само при условие, че то продължи 30 дни. В момента подобна по-дълга пауза е отхвърлена от Москва, която настоява за дългосрочно споразумение, вместо краткотрайна пауза.
В същото време Зеленски изрази опасения за безопасността на чуждестранните делегации, идващи в Москва за парада на победата, поради продължаващия конфликт. Той също засили критиките си към Китай, обвинявайки го в доставка на военна продукция и боеприпаси за Русия.
От последната среща между Си и Путин в Казан през октомври миналата година на 16-ата среща на върха на БРИКС се наблюдават значителни промени в световния и регионалния геополитически контекст. Сред тях е и смяната на американското правителство, като пристигането на Доналд Тръмп може да се окаже ключов фактор за бъдещето на руско-китайските отношения.
Важността на дипломатическите връзки
Текущата среща между двамата лидери е следена отблизо от международната общност, тъй като сътрудничеството между Русия и Китай има сериозно отражение върху глобалната стабилност и баланса на властта. Отношенията, определяни като стратегически, ще бъдат подложени на тест в условията на динамични промени и предизвикателства в международния ред.