Работещите в музейния сектор в Добрич настояват за увеличение на бюджета

Служителите протестираха символично с лентички, заявявайки нуждата от 20% по-висок бюджет за достойно заплащане и развитие

Снимка © БТА

Работещите в добричките музеи изразяват недоволството си чрез символични лентички на ревера в знак на протест за увеличаване на възнагражденията си. Те настояват за по-висок бюджет, който да подкрепи развитието и признанието на музейните специалисти.

Искания за увеличение на бюджета и по-добро заплащане

Според Калояна Донева, екскурзовод в Регионален исторически музей (РИМ) – Добрич, основният проблем е недостатъчният размер на средствата, отделяни за развитието на специалистите в сектора. Тя споделя, че в момента средната заплата в музеите и галериите възлиза на 1619 лева бруто, което е недостатъчно за достойно оценяване на труда им.

„Протестираме срещу малкия размер на средствата, предвидени за развитие на специалистите. Настояваме бюджетът на музеите и галериите да бъде увеличен с 20 процента“, коментира Донева. Според нея, тези искания са не само въпрос на справедливост, но и на културна отговорност към националната идентичност и ценностите на нацията.

Протестът и събитията в рамките на „Европейска нощ на музеите“

Въпреки протеста, служителите ще продължат да изпълняват своите задължения с отговорност. Донева отбелязва, че в деня на инициативата „Европейска нощ на музеите“ в РИМ – Добрич ще се проведат разнообразни културни събития под мотото „Добруджа – земя на древни тайни“.

Сред мероприятията е откриването на изложба, посветена на историята на 46-и пехотен добрички полк. Посетителите ще имат възможност да се срещнат с поетесата Петя Василева – Румена и да се запознаят с нейното творчество. Освен това, в Художествената галерия ще бъдат изложени нови, досега непоказвани експонати от фонда на отдел „История на българските земи XV–XIX век“.

Значението на музейния сектор за културно-историческото наследство

Музейните специалисти подчертават, че техният труд носи ключово значение за опазване и популяризиране на българското културно наследство. Те настояват за адекватно финансиране, което да позволи не само достойно заплащане, но и създаването на условия за развитие и обновяване на музейните институции.

Според протестиращите, инвестицията в културата е инвестиция в бъдещето на нацията и не трябва да бъде пренебрегвана.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини