Регионалният исторически музей и Художествената галерия в Русе подкрепят националния протест през 2025 г.
Институциите изразяват несъгласие с 5% увеличение на бюджета и искат 20% повишение на финансирането

Регионалният исторически музей и Художествената галерия в Русе изразиха символична подкрепа към националния протест за по-достойни възнаграждения на служителите в културния сектор. Те се обявиха срещу ниското увеличение на средствата, които държавата предвижда за развитието на институциите през 2025 г., като подчертаха необходимостта от значително по-голямо финансиране.
Недоволство срещу бюджетното финансиране за 2025 г.
Двата културни института изразяват несъгласие с планираното увеличение от само 5% спрямо предходната година в държавния бюджет за 2025 г. Основното искане на музейните и галерийни специалисти е 20% повишение на единния разходен стандарт за субсидирана бройка, който засяга държавните и регионални музеи, както и художествените галерии.
„Настояваме да има друго отношение и политика от страна на държавата към хората, които съхраняват културната и историческа памет. С тези ниски заплати няма как да намерим млади хора, които да искат да развиват наследството ни“, заяви заместник-директорът на Регионалния исторически музей в Русе Ренета Рошкева пред БТА.
Символична подкрепа с отворени врати и културни събития
Протестът в Русе е с по-скоро символичен характер, като и двата института ще отворят вратите си за инициативи, включени в Европейската нощ на музеите и галериите. Регионалният исторически музей организира събития като „Музикални етюди“ и „Епоха в ритъм: Суинг пред музея“, които ще се проведат в рамките на този ден.
В Художествената галерия на ул. „Борисова“ 39 също ще бъде отбелязано събитието с откриване на международна изложба „Русе – градски сънища и мечти“ след 18:00 часа. След това посетителите ще могат да се насладят на „Музикален пърформанс на Mom. Chill (Momo)“, прожекции на късометражни филми от Световния фестивал на анимационния филм – Варна, както и експозиции на български и русенски художници, сред които Петър Попов, Василка Монева и представители на Русенската живописна школа.
Директорът на Художествената галерия в Русе, Еслица Попова, подчерта пред БТА: „Протестираме, работейки. Всички сме с една лентичка, която показва, че подкрепяме протеста. Имаме такъв анонс и на вратата на Галерията, така че публиката, която очакваме за събитията за Европейската нощ на музеите и галериите, да се запознае с проблема.“
Попова добави, че възнагражденията в сектора трябва да бъдат изравнени със средното ниво в България, защото в момента са значително по-ниски.
Значението на достойните възнаграждения в културния сектор
Музеите и галериите са институции, които пазят националното културно наследство и история. Недостатъчното финансиране на техните служители възпрепятства привличането и задържането на млади специалисти, посочват експертите от Русе.
Символичната подкрепа на националния протест от страна на Регионалния исторически музей и Художествената галерия в Русе се изразява чрез участие в събития и публично заявяване на позиция срещу ниските заплати. Този подход цели да повиши обществената осведоменост по въпроса и да стимулира промяна в политиките относно културното финансиране у нас.