Търговско споразумение между САЩ и Великобритания предизвиква критики от автомобилните производители
Споразумението дава преференциална митническа ставка за британски автомобили, което създава напрежение сред американските производители от "тройката" в Детройт

Група, представяща автомобилните производители General Motors, Ford и Stellantis, критикува търговското споразумение, обявено от президента Доналд Тръмп с Великобритания, поради опасения, че то ще навреди на американския автомобилен сектор, съобщи агенция Reuters.
Британските автомобилни производители ще получат квота от 100 000 автомобила годишно, които могат да бъдат изнасяни за Съединените щати с 10% митническа ставка. Това обхваща почти целия износ на автомобили от Великобритания за миналата година, според оценките.
Междувременно, поне засега, остава наложен митото от 25% за автомобилен внос от Мексико, Канада и почти всички останали страни. Американският съвет за автомобилна политика, който представлява автомобилната "тройка" от Детройт, заяви, че вече ще бъде по-изгодно да се внесе превозно средство от Великобритания с малко американски компоненти, отколкото такова, произведено според изискванията на USMCA (Соглашението за търговия между САЩ, Мексико и Канада), въпреки че то се състои наполовина от американски автомобилни части.
Въздействие върху американската автомобилна индустрия
Представителите на голямата "тройка" от Детройт изразяват мнение, че подобно споразумение вреди на американските автомобилни производители, доставчици и работници в сектора. Това е свързано с по-изгодната митническа ставка за британските автомобили, която би могла да усложни конкуренцията за националния пазар.
Поръчки за самолети и индустриални сделки
В допълнение към търговското споразумение, Великобритания планира да закупи самолети Boeing на стойност 10 милиарда долара.
Източници от индустрията информираха, че собственикът на British Airways, Международната авиогрупа (IAG), възнамерява да поръча около 30 самолета от европейския производител Airbus, което ще разшири въздушния им флот. Това е сделка, която компенсира частично броя на самолетите, поръчани от американския производител Boeing.
Общият брой самолети Boeing, поръчани от британски купувачи, вече възлиза на 149 според публикувани списъци с поръчки, което показва значимото присъствие на компанията в и извън Европа.
IAG планира да закупи приблизително 30 самолета Boeing 787 и подобен брой дългодистанционни самолети от Airbus, включително моделите А350 и А330neo, според трима запознати източници, цитирани от Reuters.
Тази отделна поръчка се разглежда като значима инвестиция и е следена отблизо от други авиокомпании, тъй като IAG е сред водещите купувачи на самолети на световния пазар.
Търговско напрежение и митнически мерки
Покупките на скъпи самолети привлякоха допълнително внимание в световен мащаб, тъй като авиационната индустрия е засегната от търговско напрежение. Наскоро Европейският съюз включи самолетите Boeing в списъка със стоки, за които може да бъдат наложени мита върху американски продукти в случай на провал в търговските преговори.