Министър Мирослав Боршош представи проект за гаранционен фонд в туризма
Проектът цели защита на потребителите и стабилност в сектора чрез годишни вноски до 1% от оборота на туроператорите

Министерството на туризма обяви, че е готово да представи за обществено обсъждане предложенията за промени в Закона за туризма, свързани със създаването на гаранционен фонд за туроператорите. Това съобщи министър Мирослав Боршош при представянето на проекта пред парламентарната Комисия по туризъм. Основната цел на закона е да осигури по-голяма защита за потребителите на туристически услуги и да отговори на изискванията на Европейската директива 2015/2302.
Проектът за гаранционния фонд и неговата структура
По време на заседанието министър Боршош увери, че след последната работна среща във вторник Министерството е готово да публикува законопроекта за обществено обсъждане. Той подчерта, че ще се стремят да подготвят балансиран документ, който отговаря на нуждите на туристическия бранш.
Заложената първоначална годишна вноска във фонда ще бъде до 1% от оборота на туристическите компании. Министърът уточни, че точното число все още се обсъжда и може да варира между 0,50%, 0,75% и 1%, според различните обороти, като най-подходящите варианти ще бъдат обсъдени в специална работна група. Като база за изчисление на вноските се предвижда да бъде използван оборотът на фирмите, по предоставени данни от НАП.
Една от важните теми, които министърът коментира, е дали туроператорите трябва да се разделят по вид дейност. Той изрази мнение, че засега няма основания за това, тъй като операторите често развиват различни дейности, включително и входящ туризъм.
Защита на потребителите и ролята на фонда
Най-ключовият аспект на гаранционния фонд е защитата на потребителите, особено на тези, закупили пакетни туристически услуги. Боршош подчерта, че в момента потребителите не са напълно защитени, тъй като застрахователните компании отказват да осигурят 100% покритие на туроператорите. Това ограничение налага нуждата от фонд, който да гарантира възстановяването на средства, ако даден туроператор изпадне в неплатежоспособност или не може да изпълни договорните си ангажименти.
Министърът допълни, че фондът ще поема и отговорността за организиране на връщането на българските туристи, където и да са по света. Това е особено значимо при инциденти с фирми, които не могат да обслужват своите клиенти.
Боршош отбеляза, че в момента застрахователните премии са високи, а покритията са ограничени. Туроператорите с оборот от няколко милиона лева често се застраховат само за суми между 200 000 и 1 000 000 лева, което не отговаря на нивото на риска.
Основни дискусии и очаквания от новия закон
Предвижда се всяка туристическа компания да заплаща встъпителна вноска, последвана от годишна, за да се натрупа фондът, който да осигури финансовата стабилност при проблеми с туроператорите. Сред основните въпроси за обсъждане са размерът на вноската и необходимостта от съчетание на застраховка и участие в гаранционния фонд.
Министър Боршош съобщи, че секторът в момента брои около 1800 регистрирани туроператори, но реално действащите са по-малко. От тях само около 650-700 имат обороти над 100 000 лева, като именно те ще поемат основната тежест върху фонда, което означава, че между 25 и 30 процента от туроператорите ще бъдат основни платци.
Още един обсъждан въпрос е дали операторите, занимаващи се с входящ туризъм или работещи в B2B сегмента, трябва да плащат вноски във фонда, тъй като те не работят директно с български потребители. Министърът изтъкна, че в повечето европейски държави всички туроператори, независимо от своята дейност, членуват в гаранционен фонд и внасят такси.
Усилия за прозрачност и изсветляване на сектора
Едно от ключовите предимства на гаранционния фонд според министър Боршош ще бъде повишаването на прозрачността в туристическия сектор. В момента е известно, че значителна част от регистрираните туроператори не извършват реална дейност или не декларират съответните обороти и данъци.
Министърът напомни, че за регистрация като туроператор е задължително представянето на документ за застраховка, което е предпоставка за вписване в публичния регистър към Министерството на туризма.