КРС подготвя внедряването на спътниковата система "Старлинк" в отдалечени села
Инициативата цели подобряване на интернет свързаността чрез спътникова технология в райони слабо покрити от мобилни мрежи

Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) обяви, че ще започне обсъждане относно внедряването на спътниковата система „Старлинк“ в отдалечени малки населени места в България, където мобилното покритие е слабо или липсва. Целта на инициативата е да се осигури широколентова интернет връзка чрез спътникова технология, която да подобри комуникационната свързаност в тези региони.
Инициативата на КРС за подобряване на свързаността
От Комисията съобщиха, че председателят Иван Димитров заедно с експерти от КРС са взели участие в демонстрация на системата „Старлинк“, която предлага високоскоростна широколентова интернет връзка чрез спътници. Събитието е било насочено към оценка на възможностите на технологията за обслужване на малките населени места в страната.
КРС подчерта, че целта е да се използва спътниковата връзка като алтернатива за райони, където традиционните мобилни мрежи не осигуряват достатъчно добър сигнал. Това може да подкрепи както бизнес средата, така и индивидуалните потребители, живеещи в по-труднодостъпни райони.
Възможности и ползи от системата „Старлинк“
По време на демонстрацията са дискутирани различни приложения на „Старлинк“ – от изграждане на устойчива и бърза интернет мрежа за местни компании до предоставяне на надеждна свързаност в отдалечени селища. Технологията се очертава като значително решение за подобряване на комуникационната инфраструктура, особено там, където наземните мрежи са недостатъчни или изобщо липсват.
От КРС посочват, че подобно спътниково покритие ще осигури нови възможности за развитие, включително достъп до съвременни услуги и подобряване на качеството на живот на хората, живеещи в засегнатите райони.
Следващи стъпки по проекта
КРС ще инициира обществено обсъждане, което да включва различни заинтересовани страни – оператори, местни власти и граждани. Целта е да се изработи ефективна стратегия за внедряване на спътниковото решение и неговото интегриране в съществуващата мрежова инфраструктура.
Този подход е в съответствие с усилията на страната да разшири дигиталния достъп и да намали цифровото неравенство, особено в по-малко обслужваните райони.