Голямото прекъсване на тока на 28 април разпалва дебати за ядрената енергия в Испания

Инцидентът в Иберийския полуостров внася несигурност във въпроса за енергийния преход и ролята на ядрените реактори

Снимка © БТА

Голямото прекъсване на електрозахранването, което засегна Иберийския полуостров на 28 април, предизвика нова вълна на дебати в Испания относно националния енергиен преход и плана за постепенно изтегляне на ядрените реактори, пише Асошиейтед прес.

Това историческо прекъсване наруши ежедневието на десетки милиони хора и повдигна въпроси относно стабилността на енергийната система при намаляване на ядрената енергия, която осигурява постоянна и стабилна електроенергия, в замяна на нарастващия дял на възобновяемите източници, чието производство може да бъде неравномерно.

Ядрена енергия и енергиен преход в Испания

Испанският премиер Педро Санчес отговори на критиките, призовавайки за търпение, докато правителството изследва причините за прекъсването. Той подчерта, че плановете за преход към възобновяема енергия няма да бъдат променяни и обеща, че правителството няма да „се отклони нито един милиметър“ от своите цели.

Ядрената енергия, която не произвежда вредни въглеродни емисии, се счита за стабилен източник в глобален мащаб – тя покрива около 10% от световното производство на електроенергия, според Международната енергийна асоциация. В същото време, този вид енергия поражда проблем с радиоактивните отпадъци, с които дори развити държави се затрудняват да се справят.

През 2024 г. Испания генерира почти 57% от електроенергията си от възобновяеми източници като вятър, слънце и водна енергия, докато около 20% идват от ядрени централи. Планът, одобрен през 2019 г., предвижда затваряне на атомните електроцентрали в периода 2027–2035 г., като целта е до 2030 г. възобновяемата енергия да доставя 81% от електроенергията в страната.

Технически предизвикателства след спирането на тока

На 28 април, непосредствено преди прекъсването, около 70% от електроенергията в мрежата идваше от слънце и вятър. В рамките на пет секунди Испания загуби 15 гигавата електроенергия – приблизително 60% от общите доставки.

Жил Тоне, заместник-генерален секретар на Международната електротехническа комисия, обяснява, че традиционните мрежи са били изградени за една епоха, в която енергията се е движела само в една посока – от големите въглищни, газови или ядрени централи към потребителите, като техните въртящи се турбини са осигурявали стабилност и гъвкавост на системата.

В контекста на скорошното събитие, търсенията на думата „ядрен“ в Испания значително са се увеличили според „Гугъл трендс“. Групата „Форо Нуклеар“, която лобира за ядрената енергия, призова за преосмисляне на плана за извеждане от експлоатация на ядрените реактори. Президентът Игнасио Араулсе заяви, че ядрените централи осигуряват „постоянство и стабилност“.

От друга страна, експерти предупреждават, че е преждевременно да се правят изводи за ролята на ядрената енергия, докато причините за спирането не бъдат изяснени. Педро Фреско, генерален директор на асоциацията „Авасен“, подчертава, че без яснота за източника на прекъсването не може да се прецени и какви мерки са подходящи.

Реакцията на правителството и следващи стъпки

Испанският мрежов оператор съобщи, че прекъсването е предизвикано от два отделни инцидента, свързани с изключване на подстанции в Южозападна Испания. Министърът на околната среда Сара Агесен уточни, че мрежата за кратко е издържала друго прекъсване в същия регион, случило се 19 секунди преди големия срив.

Премиерът Санчес каза в парламента, че няма експериментални доказателства, които да подкрепят тезата, че по-голям дял на ядрената енергия би предотвратил или по-бързо решил кризата с прекъсването. Той определи спекулациите около ядрената енергия като „гигантска манипулация“. След инцидента ядрените реактори, активни на 28 април, са били изключени като част от аварийния протокол за предотвратяване на прегряване.

Възстановяването на електрозахранването е осигурено от газови и хидроенергийни източници, както и чрез пренос на енергия от Мароко и Франция, припомня Асошиейтед прес.

Предизвикателствата пред модерните енергийни мрежи

Дебатът за ядрената енергия в Испания и широкият преход към възобновяеми източници подчертават нуждата от развити технологии за стабилизация на енергийните мрежи. Батерии и други системи за съхранение играят все по-важна роля в балансирането на доставките, но техническият преход изисква доказани и надеждни решения, които да осигурят сигурност и непрекъсваемост на електрозахранването.

Случилото се на 28 април отваря дискусия за бъдещето на енергетиката в страната и необходимостта от интегриране на различни източници, за да се запази балансът между устойчивост и сигурност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини