Опера Пловдив представя "Коса" с премиера на 24 август в Античния театър

Мюзикълът "Коса" се възражда с нова сценография, хореография и актуални послания за война и любов

Снимка © БТА

Опера Пловдив представи уникален поглед върху създаването на легендарния мюзикъл „Коса“, като отведе публиката в сърцето на неговия творчески процес преди официалната премиера на спектакъла на Античния театър през август.

История и съвременна интерпретация на „Коса“

„Коса: Създаването“ е мюзикъл, който за първи път е създаден през 1967 година от безработните актьори Джеръм Рагни и Джеймс Радо, съвместно с композитора Галт МакДърмот. Оттогава насам спектакълът се нарежда сред десетте най-успешни мюзикъли на всички времена. Осемдесетте и шестте песни в него са оставили дълбок отпечатък в музикалната индустрия, като шест от тях попадат в Топ 100 на „Билборд“ за най-великите хитове на XX век.

Режисьор на новата постановка е Веселка Кунчева, диригент – Константин Добройков, а за сценографията и костюмите отговаря Мариета Голомехова. Хореографията е поверена на Явор Кунчев. В представлението участват не само хорът, оркестърът и балетът на Опера Пловдив, но и гостуващи артисти.

Предизвикателствата при възраждане на мюзикъла

Маестро Добройков подчертава, че спектакълът е различен от филмовата версия, която е създадена десет години след оригиналния мюзикъл и включва променени сюжетни линии, както и различна оркестрация и аранжимент. Тази разлика е създала трудности при изпълнението на живо, тъй като партитурите съдържат само водещи линии и не са изписани изцяло ритъм, темпо и детайли за оркестровата работа. „Не е записана нито ритмиката, нито темпото, а форматът изискваше уточняване на всички тези елементи преди изпълнението,“ допълни диригентът.

За ролите на солисти в мюзикъла се явиха повече от 100 човека, като в крайна сметка бяха избрани 25 изпълнители, които пеят постоянно. Добройков отбеляза, че в постановката няма ясно очертани главни, второстепенни или хорови роли, а всички артисти допринасят за цялостното изпълнение.

Сценографски и костюмографски решения за Античния театър

Мариета Голомехова разкрива, че сценографията за премиерата на 24 август включва кръгла конструкция с диаметър седем метра, която ще бъде подвижна благодарение на хидравлична система. Тази динамична сцена ще осигури на публиката усещане за движение и вятър, чрез декоративни елементи като ветропоказатели, капли от велосипеди и дръжки.

Костюмите са замислени като символично вграждане на военния аспект, който продължава да присъства като тежест в съзнанието ни. Според Голомехова, идеята е този военен символизъм да се контрастира с избухване на цветове, които да представят живота и неговата устойчивост дори в тежки времена.

Значението на мюзикъла и съвременните въпроси

Екипът зад постановката си поставя за цел да предизвика своята аудитория с важни теми, актуални и днес. Въпроси като:

  • Дали жестокостта е държавна политика и как тя се превръща в такава;
  • Дали войната е необходима;
  • Дали любовта може да бъде спасение;
  • Какво означава индивидуалността в условия на подчинение;
  • Дали расизмът може да бъде сравнен с война;
  • Как властта влияе върху характера на хората.

Тези теми продължават да задават смислени и провокативни въпроси за обществото чрез изкуството на „Коса“.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини