Асоциацията на банките подкрепя въвеждането на еврото от 1 януари 2026
България изпълнява критериите за еврозоната, с нисък дълг и стабилна инфлация, и се готви за смяна на паричния режим

Асоциацията на банките в България (АББ) изрази категорична подкрепа за въвеждането на еврото у нас от 1 януари 2026 година. Това се посочва в официално съобщение от организацията, според което страната ни успешно изпълнява критериите за членство в еврозоната, включително този за ценова стабилност.
Постижения в икономическата стабилност
В публикуваните през април данни, отразени от европейската статистическа служба Евростат, България продължава да спазва критерия за средногодишна инфлация, която за последните 12 месеца възлиза на 2,7 процента. Тази статистика потвърждава тенденцията към трайно намаляване на инфлацията в страната през последните месеци, посочват от АББ.
Освен това, според организацията, страната ни се отличава с ниско ниво на държавен дълг, който към края на миналата година е едва 24,1% от брутния вътрешен продукт (БВП). Този показател е значително под средното за Европейския съюз, което достига 81%. Бюджетният дефицит на България също се запазва в рамките на 3 процента, а дългосрочният лихвен процент за конвергенция е 3,9294 към края на март.
АББ отбелязва и забележителен икономически растеж от 3,1% за първото тримесечие на годината, което поставя България сред лидерите в ЕС по този показател.
Подкрепа за приемане на еврото и очаквани ползи
В съобщението си от Асоциацията напомнят, че страната ни последователно работи за пълноправно членство в Европейския съюз, включително чрез различните програми и договори, чието начало датира още от 2001 година. По тази причина организацията смята, че приемането на еврото на 1 януари 2026 г. е логичен резултат от усилията на държавата и банковия сектор.
Преходът към единната валута ще означава също така смяна на паричния режим от Паричен съвет към участие в Общия валутен съюз на ЕС. Това ще насърчи икономическото развитие, ще ускори реформите и ще подобри благосъстоянието на българските граждани.
Въвеждането на еврото ще донесе редица конкретни ползи за гражданите и бизнеса, включително намалени трансакционни разходи и създаване на по-благоприятна инвестиционна среда. Още се очаква увеличаване на местните и чуждестранни инвестиции, което ще повиши заетостта и ще подкрепи икономическия растеж в страната.
Освен това процесът би допринесъл за разширяване на международната търговия и улесняване на достъпа на българските компании до нови пазари. Всичко това ще спомогне за по-бързата конвергенция на България с другите европейски страни.
Готовност на банковия сектор и дългосрочни ангажименти
От 2020 г. България е член на Единния надзорен механизъм и Валутния механизъм II (ERM II), което означава, че банковият сектор в значителна степен вече функционира в рамките на еврозоната, подчертават от АББ.
Банките у нас са напълно подготвени да посрещнат еврото като нова национална валута и символ на по-задълбочена интеграция с Европейския съюз. От организацията припомнят, че еврото е официална валута в 20 европейски държави, обхващащи около 350 милиона души.
АББ заявява своята твърда подкрепа за присъединяване на България към еврозоната от 1 януари 2026 година, като вярва, че това ще затвърди ролята на страната в общоевропейския икономически и валутен съюз.