В Народното събрание откриха изложба за световния отзвук от Априлското въстание
Изложбата, инициирана от Кирил Петков и Николай Денков, показва международното влияние на събитията от 1876 г. и ролята на Уилям Гладстон

В Народното събрание бе открита архивна документална изложба „Световният отзвук от Априлското въстание – 1876 г.“, инициирана от депутатите Кирил Петков и Николай Денков от ПГ „Продължаваме промяната - Демократична България“. Изложбата се фокусира върху международното въздействие на Априлското въстание, като акцентира върху ролята на ключови личности и събития, които са белязали серията от събития, довели до българското освобождение. Сред официалните гости бе и потомъкът на Уилям Гладстон – Франсис Гладстон.
Международен резонанс и исторически контекст
Председателят на Народното събрание, Наталия Киселова, обясни значението на изложбата, като подчерта, че Априлското въстание представлява израз на жажда за свобода от всички социални слоеве на България – от децата до старите хора, които са жертвали не само своето имущество, но и домовете си в опит да изградят независима държава. „Отзвукът от страданията и жертвите на българския народ е не само национален, но и международен – той засяга както Изтока, така и Запада и променя представата за Източния въпрос“, посочи Киселова. Тя добави, че именно този отзвук дава основа на българите да поискат легитимно своя държава.
Доц. Михаил Груев, директор на Държавна агенция „Архиви“, партньор в изложбата, предостави подробности за съдържанието. Той подчерта, че експозицията проследява изграждането на българската национална идея през 19 век, в частност ролята на комитетите на Васил Левски, подготовката на въстанието, а също и дейността на Георги Бенковски в 4-ти революционен окръг. Особено внимание са отделени на по-слабо известната страна – световният отзвук и значението му за българското освобождение. Особено на Великобритания и влиянието на Уилям Гладстон, който с усилията си променя общественото мнение и политиката към българския въпрос.
Гости и лични спомени
Сред посетителите бе Франсис Гладстон, потомък на британския политик Уилям Гладстон. Той сподели семейни спомени и силната почит към делото на прапрадядо си, който продължава да бъде уважавана фигура дори пет десетилетия след смъртта си. В знак на уважение, Франсис Гладстон подари портрет на Уилям Гладстон на софийското училище, което носи неговото име.
Британският посланик в България, Натаниел Копси, изрази увереност, че българите добре познават ролята на Уилям Гладстон в процеса на българското освобождение. Той съобщи, че през следващата година ще бъде организирана специална изложба, посветена на 150-ата годишнина от Априлското въстание и значението на Великобритания и Гладстон за освобождението на България.
Публично представяне и достъп до архивите
Николай Денков сподели, че при разговорите с гостите е било ясно, че тази история заслужава да бъде разказана по човешки начин. Той информира, че от следващия понеделник изложбата ще бъде достъпна и в столичната градинка „Кристал“, където всеки желаещ може да разгледа архивните документи.
Това събитие е не само възпоменание на една от най-българските страници в историята на възраждането, но и признание за приноса на международната общност и личности, които са помогнали за раждането на модерната българска държава.