Парламентарната група "Величие" критикува Наталия Киселова за отказ на референдум
Групата обвинява председателя на парламента в нарушение на Конституцията чрез блокиране на предложението за референдум за еврото

Парламентарната група „Величие“ остро критикува председателя на Народното събрание Наталия Киселова за действия, които според тях нарушават Конституцията и превишават нейните правомощия. В декларация, прочетена от името на групата от Юлиана Матеева, се подчертава, че Киселова е върнала предложението на президента за провеждане на национален референдум за въвеждането на еврото, което е неприемливо и показва страх от гласа на българските граждани.
Обвинения за нарушение на конституционния ред
Матеева заяви, че председателят на парламента е действал „в нарушение на Конституцията, грубо погазвайки я“, като или е превишил правомощията си, или е изпълнил волята на „някой свой господар в този парламент“. В декларацията се посочва, че подобна практика е неприемлива и противоречи на принципите на демокрацията и народния суверенитет.
„Националният интерес изисква диалог и прозрачност“, подчерта тя и допълни, че „Величие“ ще настоява гласът на българските граждани да бъде чут. „Групата е категорично против това с авторитарни методи да се подменя волята на народа“, заяви още Матеева.
Пряката демокрация и ролята на гражданите
Според парламентарната група „Величие“ съгласно чл. 1 от Конституцията държавната власт произтича от народа. Именно чрез референдуми гражданите могат да вземат важни решения по най-демократичен и представителен начин.
Матеева напомни, че гласът на близо половин милион български граждани, които подкрепят идеята за референдум за еврото, не бива да бъде игнориран. Тя се противопостави на опитите предложението на президента да не бъде разгледано по същество в комисиите и в пленарната зала.
„Не бива да се обяснява на хората, че нямат капацитет сами да преценят кое е добро за тях, а решението да се остави в ръцете на малка група олигарси и нелегитимно избран парламент“, категорична бе Матеева.
Правомощията на председателя на Народното събрание
В декларацията се посочва, че председателят на Народното събрание не е самостоятелен орган на власт и неговите правомощия са изцяло свързани с организацията на дейността на парламента. Ето защо компетентните органи за разглеждане на предложенията на държавния глава са парламентарните комисии и пленарната зала.
„Комисиите и пленарната зала са единствените компетентни да се произнесат по допустимостта на предложенията за национален референдум“, се казва в официалния документ на групата „Величие“.
Гласът на народа трябва да бъде чут
Парламентарната група изразява убеденост, че българските граждани имат остра нужда от подобен референдум, особено по въпрос с толкова голямо обществено значение като въвеждането на еврото. Те призовават за уважение към волята на народа и недопускане на еднолични решения, които ограничават правата на гражданите за пряко участие в управлението на страната.