Съд в Скопие осъди Васил Йованов на 12 години затвор за фатален инцидент
Йованов блъсна и уби 22-годишната Фросина Кулакова на пешеходна пътека през януари, като беше лишен и от право за шофиране за 5 години

Съдът в Скопие постанови 12 години затвор за Васил Йованов заради фатален инцидент с пешеходец, който се случи през януари. Обвиняемият е признат за виновен, след като блъсна на пешеходна пътека 22-годишната Фросина Кулакова, която почина на място, информираха Радио Свободна Европа и Дойче веле, цитирани от БТА.
Освен наказанието лишаване от свобода, на Йованов е наложена и забрана за управление на автомобил в продължение на пет години. В съдебното дело 21-годишният обвиняем призна вината си и изрази разкаяние в заключителните си думи пред съда миналата седмица.
Подробности за случая и реакциите в обществото
Случаят предизвика вълна от възмущение в Северна Македония и серия от протести, тъй като обществото отдавна настоява за твърда политика срещу безотговорното шофиране. Смъртта на Фросина Кулакова събра граждани, които се обединиха в призива за справедливост и по-безопасни улици.
Гражданското движение „Кой е следващият“ организира няколко протеста, целящи конкретни реформи в правораздаването с акцент върху безопасността на пешеходците и наказанията за нарушителите.
Обвинения и съдебна присъда
В изнесената вчера присъда съдия Снежана Марковска уточни, че Йованов е управлявал автомобил под въздействието на алкохол, без шофьорска книжка и е преминал на червен светофар. Той блъснал Фросина Кулакова, която пресичала на зелен светофар на пешеходна пътека. Вследствие на удара тя получила тежки наранявания и починала на място.
Родителите на починалата реактираха още в съдебната зала: бащата на Фросина изрази възмущението си, напускайки със скандирания „Съдът е мафия“, докато майката и сестрата носеха тениски с надпис „Справедливост за Фрониса“. На днешния ден е насрочен протест срещу постановената присъда.
Защитникът на обвиняемия, адвокат Сашко Дуковски, обяви намерение да внесе жалба срещу присъдата.
Реакции от прокуратурата и перспективи
От прокуратурата определиха решението като значителна победа в борбата срещу подобни престъпления. Прокурор Александър Марковски подчерта: „Днес е голяма победа, защото е наложена ефективна присъда лишаване от свобода, каквато досега не е била налагана от този съд при подобни случаи с една жертва. Все пак, прокуратурата си запазва правото да обжалва и да иска по-тежко наказание.“
Най-тежката предвидена от наказателния кодекс у нас санкция за инциденти с тежки наранявания и смърт е до 20 години затвор, докато минималната присъда по подобни дела е четири години зад решетките.
Обществената тежест и посоката напред
Делото и протестите около него подчертават повишеното внимание към проблемите с пътната безопасност и нуждата от административни и законодателни промени. Организираните от движението „Кой е следващият“ събития събират подкрепа както от страна на жертвите, така и от широката общественост, която призовава за справедливост и по-добра защита на пешеходците.