Днес се навършват 100 години от смъртта на поета Христо Ясенов

Ясенов, символист и участник във войните за национално обединение, остава важна фигура в българската литература и политика

Снимка © БТА

Днес се отбелязват сто години от смъртта на поета Христо Ясенов, роден Христо Павлов Туджаров (1889–1925), съобщава отдел „Справочна“ на Българската телеграфна агенция (БТА). Ясенов е значителна фигура в българската литература, свързан с движението на символизма и политическите събития в първата четвърт на XX век.

Живот и образование

Христо Павлов Туджаров е роден на 24 декември 1889 г. в Етрополе в семейство на търговец. Майка му умира, когато той е на две години, а той е най-малкото от четирите деца. Завършва началното си образование в родния град и Копривщица, но възпитанието му се променя, когато баща му го изпраща в Търговската гимназия в Свищов. Без негово знание, Христо напуска Свищов и продължава обучението си във Враца, където живее в трудни материални условия, подпомаган финансово от братята си. Поради затруднения в учението, особено по математика, напуска училище и тръгва към София с подкрепата на приятели.

В столицата е приет в рисувалното училище, където се запознава с водещи творци на символистичната поезия като Георги Райчев, Теодор Траянов, Николай Лилиев и Димчо Дебелянов. Първите му литературни изяви са с множество стихотворения, публикувани под различни псевдоними в ученически списания.

Псевдоним и литературна дейност

През 1909 г. се среща с известния писател Антон Страшимиров, който му измисля литературния псевдоним Ясенов. Става сътрудник на списанието „Наш живот“, където публикува множество свои стихове и цикъла „Пан“, привличайки интереса на литературната общественост. В периода 1912–1914 г. продължава да публикува в различни издания и паралелно учи и в Художественото индустриално училище в София, както и посещава лекции в Софийския университет при забележителни преподаватели.

Участие във войните и политическа ангажираност

Ясенов участва във войните за национално обединение – Балканската (1912-1913) и Междусъюзническата война (1913), а по време на Първата световна война (1915-1918) служи като взводен командир в 42-и полк, където е пленен и заточен в лагер край село Сакулево, откъдето успява да избяга.

След войната става член на Комунистическата партия и активно участва в организации на офицери и войници с комунистическа ориентация. Продължава образованието и работи като учител по рисуване в София, започвайки през 1919 г. в XIII Софийска прогимназия, където остава до края на живота си.

Литературното наследство и последните години

През 1919 г. издава съвместно с Крум Кюляков хумористичното списание „Червен смях“. През 1921 г. излиза първата му стихосбирка „Рицарски замък“ с 12 цикъла стихове и корица на Сирак Скитник, част от библиотеката „Книги за малцина“ на Гео Милев. В последните си години публикува в списания като „Смях“, „Звено“, „Везни“ и „Пламък“, където участва и в редактирането.

През 1924 г. Ясенов е арестуван заради революционната си дейност и интерниран в Горна Джумая, където след обществен натиск, включително от писателя Йосиф Хербст, е освободен. След атентата в църквата „Св. Неделя“ през 1925 г. е арестуван отново и изчезва безследно при мистериозни обстоятелства, заедно с други дейци като Гео Милев и Сергей Румянцев.

Памет и признание

С решение от 18 февруари 1945 г. гимназията в Етрополе, родният град на Ясенов, носи неговото име в знак на признателност към неговото творчество и гражданска позиция.

Десетки години след смъртта си Христо Ясенов остава значим образ на българската литература и история, свързан с културната и обществена динамика на своята епоха.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини