Акад. Тони Спасов подчерта възможностите за реализация на завършилите ФХФ в СУ
Факултетът по химия и фармация предлага широк спектър от специалности и съвременна техническа база за обучение

Завършилите Факултета по химия и фармация (ФХФ) на Софийския университет "Св. Климент Охридски" разполагат с многобройни възможности за реализация в научни лаборатории, фармацевтичната индустрия и лекарствената регулация. Това заяви акад. проф. д-р Тони Спасов, заместник-ректор на университета и бивш декан на ФХФ, по повод Деня на отворените врати, организиран от факултета.
Голямо приложение на химиците в различни сфери
Акад. Спасов подчерта значимостта на химиците при производството на лекарства, както в твърда, така и в течна форма. Той отбеляза, че тяхната роля не се ограничава до създаването на медикаменти, а включва и контрола на качеството им. "Във фармакологичната индустрия и в лабораториите се извършва анализ на суровини, полупродукти, продукти и човешки серуми," допълни той.
Друг важен сектор за завършилите е лекарствената регулация, която гарантира безопасността и качеството на лекарствата за обществото. Химическата индустрия също има постоянна потребност от квалифицирани кадри, а специалността "Ядрена химия" получава все по-голямо значение в съвременния свят. Според акад. Спасов тази специалност е защитена и уникална в България, като предлага ясни възможности за реализация на своите студенти.
Освен индустриалните и научните сфери, завършилите ФХФ имат и успешна кариера в средното образование, работейки в професионални и профилирани гимназии.
Как да направим химията по-достъпна и интересна?
По думите на акад. Спасов, факултетът поддържа активна връзка с учениците и техните родители чрез редовни посещения и демонстрации в съвременните лаборатории. Той подчерта, че техническата база е на много високо ниво, разполагаща с модерна апаратура като електронни микроскопи, рентгенови апарати и спектрометри.
Тези условия позволяват да се демонстрират по увлекателен и научно обоснован начин процеси като синтеза на нови вещества и изследването на техните свойства. Аудиторията се запознава с положителните и приложими страни на химията, както и с начините, по които тя помага за предпазване от различни замърсители и опасни вещества, които все по-често навлизат в ежедневието ни.
Според заместник-ректора, химията не само разкрива особеностите на веществата и тяхното взаимодействие с околната среда, но и помага за разработване на решения в областта на здравето и опазването на околната среда.
Необходимостта от кадри и предизвикателствата в образованието
Акад. Спасов отбеляза, че след бурен интерес в края на ХХ век, през последните години все по-малко студенти избират природни науки. Това налага промяна в нагласите, тъй като в момента има голяма нужда от специалисти в инженерните науки, икономиката, енергетиката, изкуствения интелект, както и от учители по химия и физика.
Във Факултета по химия и фармация се предлагат шест бакалавърски специалности: химия, фармация, инженерна химия и съвременни материали, ядрена химия, компютърна химия и екохимия. Обучението продължава и с магистърски и докторски програми, където преподават висококвалифицирани и с международен опит учени.
Относно учебниците по химия, физика и биология, акад. Спасов изрази мнение, че те са претоварени с материал, което затруднява учениците. Той настоява учебниците да бъдат по-леки и да насърчават взаимовръзки между различните научни дисциплини, като подобрят интереса и разбирането у учениците.
"Подкрепям идеята учениците да изучават повече математика и природни науки, за да развият абстрактното и аналитично мислене," каза още академикът.
Ден на отворените врати във Факултета по химия и фармация
Скорошното събитие "Ден на отворените врати" привлече десетки посетители, които разгледаха лабораториите и научиха за разнообразните възможности и специалности във факултета. Учениците и кандидат-студентите имаха възможността да присъстват на интересни лекции, експерименти и демонстрации на модерна апаратура.
Сред акцентите бяха показват на процеси като извличане на екстракти от лечебни растения, превръщането на течности в облак от атомни пари чрез високотемпературен пламък, както и демонстрация на ядрен магнитен резонанс за разкриване на молекулни структури.
Посетителите също видяха изложба на екзотични елементи и получиха възможност да участват в състезание с печати от различни лаборатории за награди.
Това събитие и заявленията на акад. Тони Спасов подчертават важната роля на Факултета по химия и фармация като център за обучение на висококвалифицирани специалисти, които могат да приложат знанията си в множество научни и приложни области, допринасяйки за развитието на науката и обществото.