Марианжела Унгрия спечели Световната награда за прехрана през 2024 г.
Бразилската микробиоложка е отличена за биологични методи в селското стопанство, които заменят химическите торове и подкрепят устойчивото земеделие

Бразилската микробиоложка Марианжела Унгрия бе удостоена с тазгодишната Световна награда за прехрана за изследванията си върху биологично базирани методи за производство на храни, които предлагат алтернатива на традиционните химически торове. Нейният принос помогна на Бразилия да се утвърди като световен лидер в селското стопанство, което ѝ донесе и парична награда от 500 000 долара, обявиха от фондацията World Food Prize, базирана в Айова, САЩ.
Инновации в устойчивото земеделие
Марианжела Унгрия посвещава повече от 40 години на изследване на биологични препарати за третиране на семена и почви. Работата ѝ със земеделски производители в Бразилия цели прилагането на научните открития в практиката, като насърчава биологичното свързване на азота – естествен процес, при който почвените бактерии подпомагат растежа на растенията. Този биологичен подход се оказва жизнеспособна алтернатива на азотните торове, чието използване води до значителни емисии на парникови газове и замърсяване на водните ресурси.
Първоначално новаторската методика среща съпротива сред фермерите, които са свикнали да разчитат на химическите торове за повишаване на добивите. В интервю Унгрия сподели, че „всички ми казваха, че това е неправдоподобно и че вървя по грешен път“. Въпреки това тя успява да покаже, че прилагането на биологичното свързване на азота не налага компромис с обема на реколтата.
Принос към глобалното земеделие и признание
Изследванията на Унгрия са довели до увеличаване на продуктивността при култури като пшеница, царевица и фасул, а най-голям успех има в производството на соя. Това допринася Бразилия да се превърне в световен лидер по производство на соя, изпреварвайки страни като Съединените щати и Аржентина.
Световната награда за прехрана, която ще бъде връчена на церемония в Де Мойн, Айова през октомври, е основана от Норман Борлауг – нобелов лауреат от 1970 г., признат за принос в борбата с глада чрез подобряване на земеделските технологии. От създаването си през 1987 г. отличието е връчено на 55 учени и практици в сферата на храните и устойчивото земеделие.
Поглед към бъдещето
Марианжела Унгрия изразява дълбоката си мотивация да допринесе за облекчаване на глада и да насърчи устойчива агрикултура. Нейната кариера доказва, че научният прогрес и екологосъобразните практики могат да вървят ръка за ръка и да осигурят хранителна сигурност, без да вредят на околната среда.