Виктор Понта обяви, че спасил Белград от наводнение през 2014 г.
Кандидатът за президент на Румъния иска да се откаже от сръбското гражданство за участие в изборите

Кандидатът за президент на Румъния Виктор Понта обяви в подкаст, че като премиер е спасил Белград от наводнение през 2014 година, за което е получил сръбско гражданство. Сега той иска да се откаже от него, за да участва в президентските избори, съобщават румънски медии и БТА.
В подкаста "Хайде, на живо с Турческу и Андроник", излъчен вчера, Понта заяви: „Дадоха ми го (сръбското гражданство), защото им помогнах в извънредна ситуация, която ще опиша в мемоарите си. По време на наводненията дадох заповед на румънските структури да отворят бента на 'Железни врата' и така Белград не бе наводнен“. Той уточни, че румънските власти не искали да отворят бента, защото това би довело до наводнение на румънските територии.
Понта сподели, че е взел решението да отвори бента в петък в полунощ, след което е свикал Инспектората за извънредни ситуации. „Бяха взети решения за евакуация и обезщетение на населението от засегнатите наводнени румънски селища“, допълни той.
Сърбия като приятелска страна
Виктор Понта изрази уважение към президента на Сърбия Александър Вучич, подчертавайки: „Сърбия е една много приятелска страна за Румъния. Аз съм и сръбски гражданин. По закон мога да се кандидатирам там, не ми е минавало през ума“. Той добави, че никой не е знаел как стоят нещата с гражданството и че ще се гордее с него през целия си живот.
Понта коментира и моралния дълг на Румъния към сърбите, припомняйки, че страната е позволила на НАТО да бомбардира Сърбия от Тимишоара. Тази забележка показва допълнителния контекст на събитията от 2014 година, когато наводненията в Сърбия достигнали катастрофални размери.
Наводненията в Румъния и Сърбия
През 2014 година южната част на Румъния беше засегната от значителни наводнения. През месец май над 1500 хектара земеделски култури, пасища и гори бяха наводнени от преливането на река Дунав, като засегнати бяха селищата Бекет, Писку Век, Деса и Четате. В Сърбия, премиерът по това време обяви, че страната му се сблъсква с „бедствие с библейски мащаби“, а Сърбия и Босна и Херцеговина поискаха международна помощ.