Интерпол отхвърли искането за арест на Милорад Додик
Босненският съд не успя да издаде международна заповед за арест на сръбския лидер

Интерпол отново отхвърли искането на босненски съд за издаване на международна заповед за арест на босненския сръбски лидер Милорад Додик, съобщи националната телевизия на босненската Република Сръбска РТРС. В началото на този месец Съдът на Босна и Херцеговина поиска от Интерпол да включи Додик в списъка си с издирвани лица, но организацията отхвърли искането на Сараево.
Според наличната информация, Интерпол е решил така, като се е позовал на член 3 от своя устав, който забранява намеса в случаи, които имат „политическа, военна, религиозна или расова основа". Съдът повторно изпрати искането си в средата на месеца и и този път Интерпол отхвърли искането на босненския съд по същите причини.
Осъждане на Додик
На 26 февруари президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит. На следващия ден, в отговор на това, парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията ѝ.
Заповед за арест
На 17 март съдът на Босна и Херцеговина издаде заповед за арест на Додик, както и на председателя на парламента Ненад Стевандич и премиера на Република Сръбска Радован Вишкович. Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати.
Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.