Подготовката за миграция на картовите плащания в евро напредва

БНБ обяви завършването на ключови проекти за присъединяване към TARGET до края на годината

Снимка © БТА

В напреднала фаза е подготовката на миграцията на картовите плащания към такива в евро и съответното присъединяване до края на годината на картовата платежната система БОРИКА към TARGET, заяви в интервю за БТА подуправителят на Българската народна банка (БНБ) и ръководител на управление "Банково" Петър Чобанов.

Стратегически проекти за еврото

БНБ, заедно с банковата общност и "БОРИКА" АД, вече е реализирала няколко стратегически проекта: пълно присъединяване към TARGET2-Securities (платформа за сетълмент на ценни книжа), STEP2 и TIPS. Последното позволява незабавни местни и трансгранични плащания в евро – до 10 секунди във всяко време на денонощието. От 2023 г. всички клиентски плащания в левове вече отговарят на SEPA стандартите, което значително улеснява прехода към плащания в евро, каза още Чобанов.

Той допълни, че в евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите. След присъединяване към еврозоната управление "Банково" в БНБ ще поддържа ключови функции – надзор над платежните системи и доставчиците на услуги, управление на TARGET-BNB и участие в паричната политика на Евросистемата. БНБ ще може да предоставя ликвидна подкрепа на банки при нужда и ще продължи да събира статистическа информация в сътрудничество с ЕЦБ, каза още Чобанов.

Дигитално евро и иновации

Чобанов подчерта и значението на дигиталното евро, което ще предложи безплатни и сигурни разплащания, ще насърчи финансовото приобщаване и ще засили стратегическата независимост на европейския платежен пазар. В последните години БНБ и представители на кредитните институции у нас многократно декларираха готовността на различните банкови системи за еврото.

Създава се впечатление, че трябва да се натисне едно копче и преходът от лев към евро ще се извърши за секунда. Така ли е наистина? В областта на плащанията и инфраструктурите на финансовите пазари от няколко години БНБ, като оператор на платежни системи, съвместно с банковата общност, "БОРИКА" АД, Депозитаря на държавни ценни книжа на БНБ (ДДЦК) и "Централен депозитар" АД, активно работят по подготовката за миграция на плащанията и сетълмента в евро.

Подготовка за еврото

В съответствие с изпълнението на ангажиментите на БНБ по Националния план за въвеждане на еврото в Република България бяха приключени няколко много важни проекта. Един от тези проекти приключи през 2023 г. – това е присъединяването на БНБ, банките и системата за клиентски плащания в евро БИСЕРА към консолидираната платформа за TARGET услуги (TARGET) на Евросистемата. Беше реализирано присъединяването на ДДЦК, "Централен депозитар" АД и банките към платформата за сетълмент на ценни книжа TARGET2-Securities, което беше поредната крачка към интеграцията с еврозоната.

БНБ, съвместно с Министерството на финансите, "БОРИКА" АД и банките в страната, осъществиха широкомащабен проект за миграция на бюджетните плащания в левове към стандартите на SEPA. От миналата година всички клиентски плащания в левове се извършват съгласно бизнес и техническите изисквания на еврозоната, което значително ще улесни миграцията им към SEPA плащания в евро.

Статистики и бъдещи планове

По последна актуализация на данните от статистиката на плащанията за България към 30.01.2025 г. общо наредените безналични плащания в България за 2023 г. възлизат на 572,3 млн. броя на стойност 1098,5 млрд. лв. За първото полугодие на 2024 г. имаме 309,4 млн. броя на стойност 565,5 млрд. лв. Броят на картовите плащания, инициирани електронно от разстояние или на място за 2023 г., възлиза на 310,8 млн., като тяхната стойност е за 20,0 млрд. лв.

Каква роля ще има управлението, за което отговаряте в БНБ, след влизане в еврозоната? Функциите на БНБ са ясно дефинирани в Закона за Българската народна банка. Съгласно приетия през м. февруари 2024 г. Закон за БНБ, който ще влезе в сила от датата на приемане на еврото от Република България, сред основните задачи на БНБ са създаването и функционирането на ефективни платежни системи в съответствие с правото на Европейския съюз.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини