Убийството на Бахар Аксу в Истанбул провокира масов протест през 2025 г.
Стотици жени излязоха на шествие в Шишли, настоявайки за по-голяма защита и справедливост срещу насилието.

Убийството на 34-годишна жена в Истанбул от бившия ѝ съпруг предизвика мащабен протест, в който участваха стотици жени, настояващи за по-голяма защита и справедливост. Трагичният инцидент се случи в столичния квартал Шишли и породи широк обществен отзвук поради зачестилите подобни случаи в Турция.
Опит за отвличане и последвал фатален изстрел
Вчера в ранните сутрешни часове около 6:30 бившият съпруг на Бахар Аксу направи опит да я отвлече с помощта на трима сподвижници. Те се опитали насила да я качат в автомобил, паркиран на улица „Кязъм Орбай” в Шишли. Жената оказала съпротива, след което заподозреният извадил огнестрелно оръжие и стрелял няколко пъти, нанасяйки ѝ смъртоносни рани. Всички четирима мъже са арестувани кратко след извършеното престъпление.
Обществен протест и призиви за промени
Случаят предизвика вълна на гняв и скръб в турското общество. По-късно същия ден стотици жени се събраха на протестно шествие, започнало от площад „Пангалтъ“ и преминало до мястото на убийството. Протестиращите скандираха лозунги като „Ние сме тук за Бахар“ и „Не приемаме тази система“, подчертавайки несигурността, в която живеят жените, дори в централни части на големите градове.
Социален контекст и тревожна статистика
Убийствата на жени остават сериозен социален проблем в Турция, като повечето са извършени от настоящите или бившите им партньори, отбелязва „Хюриет дейли нюз”. Според официални данни през 2024 г. в страната са регистрирани рекордно високи нива на насилствени смъртни случаи на жени – 394 убити и 259 загинали при съмнителни обстоятелства. За първите три месеца на 2025 г. общо 98 жени са били убити от настоящите или бившите си партньори.
Необходимостта от системни промени
Почернените семейства и протестиращите общественици продължават да настояват за по-строги мерки и ефективна защита на жените в Турция. Случаят на Бахар Аксу отново извади на преден план дискусията за необходимостта от промени в законодателството и обществения подход към насилието над жени.