Индия спира разпределението на водите на река Инд в отговор на Пакистан
Нарендра Моди обяви, че водите вече ще се използват изцяло за индийския интерес след терористичната атака в Пахалгам на 22 април

Министър-председателят на Индия Нарендра Моди обяви днес, че водите на страната вече няма да преминават извън нейна територия, а ще се използват изцяло в интерес на индийската нация. Този ход е реакция на решението на Пакистан да прекрати действието на Договора за водите на река Инд след терористичната атака в Пахалгам.
Затваряне на водни потоци в полза на Индия
На форум в Делхи министър-председателят Моди коментира, че по-рано водата, която по право принадлежи на Индия, е излизала извън границите й, но от този момент нататък „индийската вода ще тече и спира в интерес на страната и ще се използва за нея“. Въпреки че изказването не споменава директно Пакистан, то е насочено към него по повод прекратяването на договора за споделяне на водите.
Терористичен акт и ескалация на напрежението
Решението за прекратяване на договора от страна на Индия е в отговор на нападението на 22 април в индийския град Пахалгам в Кашмир, при което загинаха 26 цивилни, предимно туристи. Това е най-смъртоносният терористичен акт срещу цивилни в региона с преобладаващо мюсюлманско население за последните повече от двадесет години. Въпреки че няма поета отговорност за нападението, индийското правителство обвинява Исламабад, който от своя страна отхвърля подобни претенции, допълват агенции като ПТИ и АФП.
Настоящата ситуация доведе до значително напрежение между двете съседни страни, като се дават предупреждения за евентуален военен конфликт. Договорът за водите на река Инд от 1960 г., който урежда разпределението и споделянето на водните ресурси, е ключов за поддържането на мир и сътрудничество в региона, като неговият край може да задълбочи кризата още повече.
Геополитическо значение на водните ресурси
Реката Инд и нейните притоци са жизненоважни за икономиката и земеделието както на Индия, така и на Пакистан. Затова прекратяването на договора от индийска страна, както и отговора на Пакистан, може да предизвикат сериозни последици за снабдяването с вода и стабилността в региона. Водните ресурси често са обект на геополитически конфликти и решенията по тях неизбежно имат далечни ефекти.