Тонино Пицула: Сърбия е най-влиятелната кандидатка за ЕС, но с настоящото ръководство не може да влезе
Евродепутатът подчертава, че амбицията на Вучич не е реална за присъединяване към ЕС

Хърватският евродепутат Тонино Пицула, докладчик за Сърбия в Европейския парламент, заяви, че Сърбия е най-влиятелната сред страните кандидатки за членство в Европейския съюз, но не е реалистично да влезе в ЕС с настоящото си ръководство, което се опитва да балансира между ЕС, Русия, САЩ и Китай. Той говори на пресконференция на евродепутати от политическата група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, съобщи хърватската новинарска агенция ХИНА.
Пицула подчерта, че искреното му мнение е, че амбицията на президента Александър Вучич не е да се присъедини към ЕС, тъй като това би означавало спазване на строгите правила и стандарти на общността, свързани с демократията, свободата на медиите и правата на малцинствата. "Вместо това той играе собствена игра", добави евродепутатът.
Многовекторна външна политика
Според Пицула, Сърбия следва многовекторна външна политика, основаваща се на четири стълба: ЕС, САЩ, Русия и Китай. Той изрази съмнение, че е възможно да се "седи едновременно на четири стола", като подчерта, че Сърбия не споделя същите ценности и геополитически цели с Китай и Русия, а все повече се отдалечава и от САЩ.
На въпрос относно възможността Сърбия да се присъедини към ЕС със сегашното си ръководство, Пицула отговори отрицателно. Той заяви, че е невъзможно да се завършат преговорите за членство до края на 2026 година, както твърди сръбското ръководство, без радикална промяна в позицията и поведението на страната.
Ролята на гражданите и ЕС
Пицула подчерта, че окончателното решение зависи от сръбските граждани, които трябва да изберат управлението, което желаят. От своя страна, Европейският съюз ще прецени дали Сърбия отговаря на критериите за напредък по пътя към членство. Той добави, че заедно с белгийската евродепутатка Катлийн ван Бремпт, която е отговорна за разширяването в групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, и австрийския евродепутат Андреас Шийдер, коментират значението на разширяването в текущия геополитически контекст.
В момента Черна гора е лидер в процеса на присъединяване от страните на Западните Балкани, докато Сърбия не е отворила нито една преговорна глава през последните три години. Пицула предупреди, че най-силната партия в Черна гора управлява в коалиция с просръбски лагер, който е против членството на страната в НАТО и в ЕС. "Те са открито проруски и само се преструват, че искат Черна гора да напредва към ЕС", каза Пицула.
Той добави, че ако сръбският президент Александър Вучич остане на власт, той няма да позволи Черна гора да напредне значително спрямо Сърбия по пътя към членство в ЕС.