След отстраняването на Юн Сук-йол Южна Корея готви президентски избори на 3 юни
И Дже-мьон води в социологическите проучвания пред кандидата на управляващата партия Ким Мун-су преди вота през юни 2024 г.

На 3 юни 2024 г. в Южна Корея ще се проведат предсрочни президентски избори след отстраняването от длъжност на президента Юн Сук-йол от Конституционния съд. Той бе свален заради опита си да въведе военно положение през декември миналата година, опит свързан с предотвратяване на предполагаем опит за преврат. Главни кандидати в надпреварата са И Дже-мьон от опозиционната Демократична партия, Ким Мун-су от управляващата партия "Силата на народа", както и други висши представители от настоящото управление.
Водач в социологическите проучвания: И Дже-мьон
И Дже-мьон, кандидатът на основната опозиционна Демократична партия (ДП), води класациите преди изборите на 3 юни. В проучване на "Галъп Корея", проведено от 3 до 4 май, той получава подкрепа от 49% от анкетираните срещу 33% за съперника му Ким Мун-су от управляващата партия "Силата на народа" (СН).
И Дже-мьон, който беше лидер на ДП до миналия месец и подаде оставка, за да се фокусира върху кампанията си, бе номиниран след вътрешнопартиен вот на 27 април. Той гарантира, че е кандидат не само на своята партия, но и на "всички хора, които жадуват за край на безредиците, преодоляване на кризата и стремеж към единство и щастие".
Като прогресивен политик, И Дже-мьон отстоява икономическо равенство и подобряване на отношенията със Северна Корея. Той бе спечелил номинацията на партията с близо 90% от гласовете, като превъзхожда двама други претенденти. В речта си критикува опита на Юн Сук-йол за военно положение, сравнявайки го с действията на минали авторитарни лидери. Кандидатът обеща стабилност и да изведе страната от политическите и икономически сътресения.
В миналото И беше описван като "южнокорейския Бърни Сандърс" заради обещанията си да реформира големите конгломерати, като "Самсунг" и "Хюндай Мотър", въпреки че предупреди, че няма да провежда дори умерени реформи, които биха засегнали печалбите на бизнеса. По отношение на външната политика похвали военния съюз със САЩ и Япония като ключов за националния интерес на страната.
И Дже-мьон е народен представител на 61 години, който три пъти се е кандидатирал за президент – през 2017 и 2022 г., като през 2022 г. загуби с малко от Юн. През януари 2024 г. той претърпя тежка рана при нападение с нож и се движи с бронежилетка заради опасения за сигурността си. ДП твърди, че има информация за нови заплахи срещу него, затова той възнамерява да избегне физически контакт с избиратели.
Проблем за И е и висящият наказателен процес за нарушения на изборното законодателство при предходната кампания, където Върховният съд наскоро отмени оправдателна присъда, което поражда въпрос дали той ще има право да се кандидатира.
Кандидатът на управляващата партия: Ким Мун-су
Основният противник на И Дже-мьон от ДП ще бъде Ким Мун-су – министър на труда в кабинета на Юн Сук-йол и кандидат на партия "Силата на народа". Той бе избран на конвенцията на партията на 3 май. На 73 години, Ким имаше активистко минало в университетските си години, като застъпник на работническите права и е бил в затвора поради това, но сега е утвърден консерватор.
Ким обещава политики в подкрепа на бизнеса и на младите и социално уязвимите групи. Той не приема импийчмънта на Юн Сук-йол като правомерен, въпреки че декларира уважение към решението на Конституционния съд. През 2018 г. той се кандидатира неуспешно за кмет на Сеул и през 2017 г. участва в демонстрации в подкрепа на отстранената президент Пак Гън-хе.
Други кандидати от настоящото управление
Министър-председателят Хан Док-су, който е и изпълняващ длъжността президент, подаде оставка, за да участва в изборите. Преди това е бил посланик на Южна Корея в САЩ и министър на финансите. Той беше назначен за временен президент след импийчмънта на Юн, макар че беше отстранен от длъжността заради обвинения, че е забавил съдебни назначения, но после Конституционният съд възстанови позицията му.
Хан има амбицията в случай на избиране да проведе конституционна реформа за ограничаване на правомощията на парламента и да въведе баланс във властите, като същевременно призовава за обединение в разделеното общество.
Друг кандидат е Чой Сан-мок, министър на финансите и бивш временен президент, който също се включи в надпреварата. Той поднесе извинения към народа, че не може да продължи да изпълнява министерските си функции поради тежките икономически обстоятелства.
Дълбока поляризация в обществото
В седмиците преди изборите Южна Корея се характеризира с дълбоки обществени разделения, които се проявяваха чрез мащабни протести и напрежение в Сеул в периода около официалното отстраняване на президента на 4 април. Градът бе разтърсен от митинги както в подкрепа, така и против бившия държавен глава, което наложи засилено полицейско присъствие.
Според анализатори причините за тази поляризация са многопластови. Мин Сън-дже, професор по комуникации от университета „Пейс“ в Ню Йорк, посочва, че тя се дължи на исторически и институционални фактори, включително наследството от авторитарното управление през миналото, бързата демократизация и икономическите трансформации, както и противопоставянето към Северна Корея.
„Настоящото ниво на поляризация изглежда е най-силно досега“, коментира Мин, изтъквайки, че тя се е задълбочила след въвеждането на военното положение през декември 2023 г.
Допълнително разделение наблюдават преподаватели като Им Ън-джон от Националния университет в Гонджу, според който, по-възрастните, със сигурни доходи, предпочитат консервативни политики, докато младежите са скептични към бъдещето и търсят повече социална подкрепа.
Динамика на президентската кампания и предизвикателствата
Изборите на 3 юни бележат ново начало след нестабилната политическа ситуация в страната през последните месеци. Импийчмънтът на президента Юн и свързаните със него събития доведоха до засилено напрежение и несигурност. В тази обстановка кандидатите се стремят да предложат различни посоки на развитие – от консервативна икономическа политика и твърдо отношение към Северна Корея, до прогресивни реформи и национално обединение.
Наблюдателите подчертават, че макар изборите да са фокусирани върху поста президент, те са отражение на по-широки социални и политически преплитания, които ще оформят бъдещето на Южна Корея в близките години.