Русия позволява на Афганистан да изпрати посланик в Москва
Решението идва след отмяна на терористичния статут на талибаните от руския Върховен съд

Русия информира афганистанските власти, че вече могат да изпратят посланик в Москва, вследствие на повишаване на равнището на дипломатическото представителство на Кабул в Русия, предадоха ТАСС и Франс прес. Решението бе взето шест дни след като руският Върховен съд извади движението на талибаните от руския списък с терористични организации.
На 23 април специалният представител на Руската федерация в Афганистан Замир Кабулов и посланикът на Русия в Кабул Дмитрий Жирнов проведоха работна среща с министъра на външните работи Амир Хан Мутаки и министъра на вътрешните работи Сираджудин Хакани. В изявление на Министерството на външните работи, цитирано от ТАСС, се отбелязва, че представителите на афганистанските власти са били информирани за решението на Върховния съд за прекратяване на забраната на дейностите на движението на талибаните и повишаването на равнището на дипломатическото представителство на Афганистан в Москва до ниво посланик. Афганистанското ръководство е изразило дълбока признателност за тази стъпка.
Контекст на събитията
Талибаните превзеха афганистанската столица Кабул на 15 август 2021 г. след падането на подкрепяното от САЩ правителство. Дни по-късно американските сили се изтеглиха от страната. Оттогава Москва предприема стъпки за нормализиране на отношенията си с новото афганистанско правителство, на което гледа като на потенциален икономически и антитерористичен партньор.
Режимът на талибаните до момента не е официално признат от нито една страна по света, най-вече заради положението с правата на жените. Русия, Пакистан, Китай и повечето централноазиатски страни обаче на практика поддържат отношения с режима на талибаните. В няколко случая Москва посрещна пратеници на талибаните на руска земя, дори още преди те да се върнат на власт.