Светият синод предлага религията да стане част от училищната програма
Дискусия относно изучаването на добродетели и религии в българските училища проведена на 24 април

Светият синод постоянно настоява и умолява религията да влезе в редовната програма на българското училище, тъй като е много важен предмет. Чрез този предмет не се цели индоктринация или въцърковяване на децата, а запознаване и образоване, заяви българският патриарх и Софийски митрополит Даниил в интервю по Българската национална телевизия днес.
Обсъждане на религиозното образование
Изучаването на добродетели и религии в българските училища беше обсъдено на дискусия, организирана от Министерството на образованието и науката (МОН) на 24 април в Националния дворец на културата. Във форума участваха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, ректори, университетски преподаватели, учители, родители и представители на гражданския сектор.
Вълчев посочи, че религиите ще се изучават в културологичен и исторически аспект и че предлаганата програма ще бъде неконфесионална. Тя ще съчетава елементи на религията с философско и етично възпитание. По думите му, това няма да е задължителен час по вероучение, а час по възпитание в добро.
Опции за учениците
Децата няма да учат задължително религия, а ще имат възможност да избират между програми, включително неконфесионална програма с акцент върху етичното възпитание и добродетелите. Министър Вълчев отбеляза, че елементи на религия съществуват и в учебниците по история и литература.
На въпрос относно притесненията на някои родители, патриарх Даниил изрази мнение, че не вярва, че има родители, които не искат децата им да бъдат добри и честни. Той подчерта, че родителите, които се притесняват от изучаването на религия, ще могат да запишат децата си в трети профил - етика.
Предизвикателства пред преподаването на религия
В момента религията се изучава като свободноизбираем предмет и често не се представя достатъчно в учебната програма. Патриарх Даниил изтъкна, че преподавателите не могат да се издържат само от преподаването на религия. Той изрази надежда, че с времето нещата ще се нормализират и ще се създаде търсене на квалифицирани преподаватели.
Патриархът говори и за взаимодействието между църквата и държавата, подчертавайки, че източното православие е традиционното вероизповедание в България. Той спомена примери за социална дейност на църквата, включително детски лагери и социални кухни, организирани от митрополията.
Реакции и бъдещи стъпки
Както съобщи БТА, съществуват както негативни, така и положителни реакции на предложението за въвеждане на предмета "Добродетели и религии". Министър Вълчев увери, че никой, който не желае да учи религия, няма да бъде задължен. Той акцентира, че предложението включва допълнителен час по възпитание в добродетели, който няма да бъде задължителен за всички ученици.