Китай изстрелва мисия "Шънчжоу-20" с трима тайконавти тази седмица

Мисията цели подготовка за изпращане на астронавти на Луната до 2030 г.

Снимка © БТА

Китай изстрелва нов екипаж в космоса тази седмица, съобщава АФП. Страната продължава целта си да изпрати астронавти на Луната през следващите пет години. Мисията "Шънчжоу-20" ще стартира от центъра за изстрелване "Цзюцюан" в северозападната част на страната, на борда на която ще има трима тайконавти, които ще се отправят към китайската космическа станция "Тянгун", където ще останат шест месеца.

Мисията има за цел да допринесе за амбициозната цел на Китай да изпрати астронавти на Луната до 2030 г., след което да изгради лунна база. Космическият кораб "Шънчжоу" и неговата ракета-носител "Чанчжън-2F" (Лонг Марч) вече са прехвърлени на стартовата площадка и ще бъдат изстреляни "в близко бъдеще", заявиха от Китайската агенция за пилотирани космически полети (CMSA). От агенцията допълниха, че съоръженията и оборудването на стартовата площадка са в добро състояние, а планираните инспекции и тестове ще бъдат извършени по график.

Подготовка на екипажа

Властите все още не са разкрили самоличността на тайконавтите от мисията "Шънчжоу-20", нито точните задачи, които те ще изпълняват. "Екипажът е в добро състояние, прецизен е в маневрите си и е добре координиран", каза Чжоу Вънсин от центъра за подготовка на тайконавти в страната, цитиран от държавната телевизия CCTV.

Предишната пилотирана мисия на Китай, "Шънчжоу-19", беше изстреляна през октомври миналата година и се очаква да приключи на 29 април. Тя се ръководи от Цай Сюйхъ, 48-годишен бивш пилот на изтребител, който вече е пребивавал на борда на космическата станция "Тянгун" по време на мисията "Шънчжоу-14" през 2022 г. Екипажът включва и 35-годишната Ван Хаодзъ, единствената в Китай жена инженер на космически полети, както и 34-годишния Сун Линдун. Неотдавна те разказаха за работата и живота си в космоса.

Изследователски мисии

Тримата тайконавти трябва да проведат експерименти, за да наблюдават как екстремната радиация, гравитацията, температурата и други условия влияят на "тухли", направени от материали, които имитират лунен грунт. Под председателството на Си Цзинпин Китай ускори осъществяването на своята "космическа мечта". Китайската програма е третата в света, която изпраща хора в орбита. Страната също така осъществи кацане на роувъри на Марс и Луната.

Флагман на тази програма е извеждането в орбита на космическата станция "Тянгун", обитавана от трима тайконавти, които се сменят на всеки шест месеца. Пекин казва, че е на път да изпрати пилотирана мисия до Луната до 2030 г. През последните десетилетия Китай инвестира милиарди долари за изграждане на най-модерна космическа програма, която да съперничи на тези на САЩ и Европа.

През 2019 г. страната стана първата в света, която успя да осъществи кацане на своя сонда "Чанъе-4" на обратната страна на Луната, както и на малък робот на Марс през 2021 г. Китайската космическа станция "Тянгун" по план трябва да бъде използвана около десет години.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини