Кандидат президент поиска оставката на посланика на Румъния в САЩ преди изборите
Конфликт избухна след критики към визовата политика на САЩ, двамата замесени имат противоположни позиции по безвизовия режим

Кандидатът за президент от националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ поиска оставката на румънския посланик в САЩ Андрей Мурару, след като дипломатът критикува политическите му изявления във връзка с американската виза политика. Инцидентът настъпи на фона на острата реакция заради изваждането на Румъния от програмата за безвизови пътувания в Съединените щати, която два дни преди изборния тур на 4 май бе отменена от администрацията на тогавашния президент Доналд Тръмп.
Политическо напрежение между кандидат и дипломат
Кандидатът за президент Симион осъди поведението на посланика като сериозно нарушение на дипломатическите норми. Той заяви пред медията Диджи24, че „Използването на служебно положение от страна на румънския посланик, за да води кампания срещу мен в разгара на изборната надпревара, е сериозно отклонение от всяка демократична норма“. По думите му действията на Андрей Мурару не отговарят на дипломатическия етикет, а представляват политическа агитация, плащаща се с обществени средства. Симион нарече това национален срам.
Конфликтът възникна след остри изказвания от страна на Мурару, който разкритикува победителя от първия тур на изборите заради неговите изявления относно премахването на Румъния от американската безвизова програма. В интервю за американски консервативен журналист, поддръжник на движението на Доналд Тръмп „Да направим Америка отново велика“ (MAGA), Симион благодари на САЩ, че са запазили визите за румънските граждани, въпреки взетото от администрацията на Тръмп решение два дни преди вота.
Реакцията на посланик Андрей Мурару
В отговор дипломатът призова за отговорност и защити позицията си. Той нарече изявленията на Симион некоректни, определяйки ги като „безотговорни, скандални и невярни“ относно твърденията за манипулация на процента на отказ от визи – ключово условие за програмата. Мурару обясни, че Румъния е преминала през строги технически критерии, разработени съвместно с американските институции, за да бъде включена в програмата за безвизов режим.
„Имаше много технически критерии, процедури и механизми, разработени съвместно от румънски институции и техните американски партньори. Много длъжностни лица, експерти и професионалисти от двете страни работиха години наред, за да осигурят това изравняване на стандартите и да квалифицират Румъния за програмата“, посочи Мурару. Той допълни, че решението не зависи от президента Байдън или политическите кръгове на Демократическата партия, а от установените процедури и оценките на американската администрация и Конгреса.
Посланикът също така информира, че румънското посолство в САЩ активно работи за преразглеждане на решението на администрацията на Тръмп, с цел възобновяване на участието на страната в безвизовата програма.
Последствия и дипломатическа оценка
Този дипломатически конфликт изтъква политическите и дипломатически напрежения в навечерието на президентските избори в Румъния. Кандидатът и посланикът имат противоположни позиции по въпроса за американския безвизов режим, който е от изключително значение за румънските граждани. Критиките на посланика към кандидата отразяват загриженост за националния интерес и за правата на румънците зад граница.
„Действието на кандидата на АУР на президентските избори показва нескрито презрение към националния интерес и правата на румънските граждани, както и смесица от непознаване на практиката на управление и отношенията между държавите. Човек, който аплодира ограничаването на правата на румънците, е несъвместим с високите изисквания на позицията президент на Румъния“, категорично заяви посланик Мурару.
Към момента не е ясно дали румънското правителство ще предприеме действия във връзка с искането за оставката на посланика.