ЕС поставя правата на човека на среща с лидерите на Централна Азия
Форумът в Самарканд обсъжда търговия, сигурност и климатични промени

На днешната среща на върха с лидерите на Централна Азия, Европейският съюз (ЕС) ще постави човешките права в центъра на обсъжданията. Срещата ще се проведе в Самарканд, а в нея ще участват председателят на Европейския съвет Антонио Коща и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
На форума са поканени лидерите на Узбекистан, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Туркменистан, с които ще бъдат обсъдени въпроси, свързани с търговията, сигурността и енергетиката. Освен това, теми като климатичните промени и борбата с тероризма ще бъдат на дневен ред.
Усилията за укрепване на връзките между ЕС и Централна Азия
Отношенията между ЕС и бившите съветски републики са се засилили след руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Двете страни са се ангажирали да подобрят транспортните връзки чрез проекта Транскаспийски транспортен коридор, който цели значително да намали времето за доставка на стоки между ЕС и Централна Азия.
Европейският съюз се надява да бъде одобрен текст за ключови суровини от региона, които са важни за зеления преход на ЕС. Според високопоставен представител, срещата е от ключово значение и централноазиатските страни проявяват желание за задълбочаване на отношенията с ЕС.
Предизвикателствата пред срещата
Преди срещата, един от най-сложните въпроси е бил как да се спомене руското нахлуване в Украйна в заключителната декларация. Казахстан, който изпраща хуманитарна помощ на Украйна и е в контакт с украинския президент, се въздържа при гласуването в ООН относно призива за мирно решение на конфликта.
Същевременно, Европейският парламент изразява безпокойство, че Казахстан, Киргизстан и Узбекистан могат да бъдат хъбове за заобикаляне на западните санкции наложени на Русия. Правозащитници призовават ЕС да не пренебрегва въпросите на човешките права в контекста на променящите се геополитически съюзи.
Необходимост от внимание към правата на човека
Представителката на "Хюман райтс уоч" Искра Кирова подчерта, че новите партньорства не могат да бъдат устойчиви, ако ЕС не обърне внимание на върховенството на закона и правата на човека в региона. Тя постави под въпрос търговското споразумение между ЕС и Киргизстан, след като Бишкек прие закон, който засяга неправителствените организации.
Въпреки всичко, високопоставен представител на ЕС сподели, че след намеса на съюза, киргизстанските власти са се отказали от план за наказателно правни санкции, което е било значителна разлика в контекста на подобни закони в Русия и Беларус. "Не отиваме там да проповядваме", добави той, изразявайки надежда, че диалогът ще доведе до положителни промени.