ЕС наложи санкции на ирански служители за нарушения на правата на човека
Санкциите включват замразяване на активи и забрана за пътуване на седем ирански служители

Европейският съюз (ЕС) наложи санкции на седем служители на иранските затвори и съдебна система заради политически мотивираната кампания на Ислямската република срещу граждани на ЕС. Решението беше взето днес, като част от усилията на блока да защити правата на своите граждани, задържани в Иран при условия, считани за унизителни.
Според информация от Асошиейтед прес, санкциите включват замразяване на активите и забрана за пътуване на трима съдии, двама прокурори и двама служители на затвори. Сред тях е и Хедаятолах Фарзади, ръководител на известния затвор "Евин" в Техеран, който вече е обект на предишни санкции от страна на ЕС.
Задържания и нарушения на правата
ЕС изразява дългогодишно безпокойство относно нарастващия брой на своите граждани, задържани от иранските власти на фалшиви основания. Блокът подчертава, че много от тях "продължават да бъдат държани в унизителни условия и без възможност за справедлив съдебен процес". В изявление на ЕС се споменава, че Фарзади е "пряко отговорен за тежките нарушения на човешките права на политическите затворници", включително ограничаване на правото им на комуникация и произволно изолиране.
Допълнителните санкции обхващат и централния затвор в Шираз, където, според ЕС, няколко заложници от европейски държави са били незаконно задържани. Те не са имали достъп до справедлив съдебен процес и са били подложени на сериозни нарушения на основните си права. ЕС е насочил вниманието си и към клона на Ислямския революционен съд в Шираз, обвинявайки го в извършване на несправедливи съдебни процеси и екзекуции на политически дисиденти.
Реакции и предупреждения
Френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро изрази подкрепа за санкциите, определяйки действията на Техеран като "държавна политика" на вземане на заложници. Той заяви, че условията, при които са задържани френски и европейски граждани, са "позорни" и сравними с изтезания според международното право. Баро също предупреди френските граждани да избягват пътувания до Иран.
Миналия месец френският гражданин Оливие Грондо, който е прекарал повече от 880 дни в затвор в Иран, беше освободен, заедно с друг френски гражданин, който е бил под домашен арест. Грондо, турист и пътешественик, беше осъден на пет години затвор по обвинения в шпионаж, които той и семейството му категорично отричат. Той е бил задържан в затвор "Евин", където често са държани западняци и политически затворници, използвани от Иран в преговорите със Запада.