Църквите в Германия губят последователи, 47% не се идентифицират с религия

Проучване показва, че 39 милиона германци нямат религиозна принадлежност към края на 2024 г.

Снимка © БТА

Двете големи църкви в Германия, католическата и протестантската, губят бързо последователите си, показва проучване на изследователската група Forschungsgruppe Weltanschauungen. Според данните, за пръв път в историята на страната, повече хора декларират липса на религиозна принадлежност, отколкото членуват в тези църкви.

Към края на 2024 г. около 39 милиона души в Германия, или 47% от населението, не се идентифицират с конкретно вероизповедание, докато католиците и протестантите съставляват 45%. За сравнение, през 1990 г. делът на хората без религиозна принадлежност е бил едва 22%. Въпреки това, населението на Германия остава свързано с различни религиозни общности, включително около 3,3 милиона мюсюлмани и стотици хиляди представители на православието и други християнски деноминации.

Спад в броя на католиците и протестантите

Според Германската епископска конференция, броят на католиците в Германия през 2024 г. ще спадне под 20 милиона, достигайки 19,8 милиона, което е около 24% от населението. Междувременно, Германската евангелска църква съобщава, че към края на миналата година е имала 18 милиона членове. През изминалата година двете църкви общо са загубили около 1 милион души, което допринася за увеличаване на броя на хората без религиозна принадлежност.

Исторически и социални фактори

Авторите на изследването от „Фовид“ посочват, че тези тенденции на „ерозия във вярата“ са предсказвани от години. Михаел Шмит-Заломон, президент на фондацията „Джордано Бруно“, подчертава, че Германия, подобно на Западна Европа, се движи към секуларно общество, в което правото на самоопределение на индивидите е приоритет.

Според консервативния вестник „Велт“, основна причина за отлива на последователи от църквите е все по-активното им участие в политическите дебати. Църквата заема позиции по въпроси като миграцията и климатичните промени, което може да отчужди вярващите, търсещи неутрално пространство в религиозната институция.

В заключение, въпреки значителния брой хора без религиозна принадлежност, Германия остава религиозно разнообразна. Авторите на изследването подчертават, че данните, макар и не напълно точни, показват устойчиви тенденции в религиозната структура на немското общество.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини