Ваньо Стоилов представи две нови книги в Попово
Срещата събра читатели и вдъхновяваща дискусия за историята и живота

На 9 април в Попово журналистът Ваньо Стоилов представи две свои книги - „Сплав човешка“ и „Ноти от мелодията на живота“ в библиотеката на Народно читалище „Св. св. Кирил и Методий – 1882“. Срещата привлече много читатели, които се насладиха на вдъхновяваща вечер, според библиотекаря Маргарита Недева.
Книгата „Сплав човешка“ разглежда историите на българи, които са се сблъсквали помежду си преди и след 9 септември 1944 г. Авторът, Ваньо Стоилов, подчерта, че посланието на изданието е, че историята не трябва да бъде забравяна или интерпретирана, а трябва да бъде приета такава, каквато е била. Творбата е посветена на идеята за националното помирение и посочва примери за лошите неща, които българите са си причинявали един на друг.
Стоилов сподели, че в книгата се говори за най-дългогодишния политически затворник на социалистическа България - Васил Узунов, и разказва за разстрела край антоновското село Ястребино, където загиват 18 души, включително шест деца. „На 9 април 1945 г., преди 80 години, са прочетени смъртните присъди от съда в Омуртаг. Вечерта, близо до село Паничино, част от тях са изпълнени“, отбеляза Стоилов. Той добави, че в книгата е запечатана и историята на подпоручик Константин Йорданов, осъден на смърт.
Книгата включва разкази на близки на убитите, материали на Народния съд и военните архиви, както и разкази на близките на убийците. „По този начин търся историческата истина“, каза авторът. В края на „Сплав човешка“ Стоилов включва разказ за единствения в България паметник на помирението, намиращ се в община Монтана, за да завърши творбата с оптимистичен тон.
Нова книга и вдъхновяващи срещи
Новата книга на Ваньо Стоилов, „Ноти от мелодията на живота“, беше издадена през 2024 г. Тя разказва за 41 човека, с които авторът се е срещал през годините и които описва като „хора с добавена стойност“. В книгата са публикувани негови интервюта и литературни скици, свързани с музиканти и спортисти, сред които Иво Папазов – Ибряма, Емил Димитров и Маргарита Димитрова. От спорта, акцентът е върху имената от футболния клуб Берое, но присъстват и борци, лекоатлети и боксьори.
Делото завършва с вдъхновяващата история на Върбинка Димитрова, родена в село Илийно, без ръце и крака, но станала известна като посланик на човешкия дух. Срещата с публиката в поповската библиотека продължи повече от два часа, като Стоилов провокира присъстващите с интересна историческа фактология, свързана с важни събития и лица от региона.
Маргарита Недева, водеща на събитието, отбеляза, че Стоилов е дарил на библиотеката книги от своето творчество с посвещение към читателите. Той също така сподели за бъдещите си проекти и обеща нови срещи с аудиторията.