"С калашник в класната стая" представен в Попово на 6 май

Сборникът, посветен на военното обучение до 1990 г., събира над 80 спомена и над 130 илюстрации, резултат от ученически проучвания.

Снимка © БТА

В Попово бе представен сборникът „С калашник в класната стая“, посветен на военното обучение в региона. Изданието е резултат от няколкомесечна работа на ученици и преподаватели от Професионалната гимназия по селско стопанство „Никола Пушкаров“ и включва лични спомени, материали и илюстрации, които разкриват практиките на взаимодействие между армията и училището до 1990 година.

Сборник с богат архив и лични спомени

„С калашник в класната стая“ съдържа над 130 илюстрации и повече от 80 спомена, разпределени върху 218 страници. Той представя военното обучение на учениците в Поповския край като социално и образователно явление, което е било част от учебната програма в миналото.

Изданието бе представено вчера в конферентната зала на Историческия музей в Попово, в знак на уважение към Деня на храбростта и Българската армия – 6 май. На събитието присъстваха представители на общинската администрация, ръководството на гимназията, Военно окръжие – Търговище, учители, родители, общественици и ученици.

Спомени, съхранени за бъдещите поколения

Директорът на Историческия музей Владимир Иванов подчерта пред БТА, че военното обучение постепенно се забравя и малцина са вече тези, които са участвали в такива занятия – предимно хора на възраст над 60 години. „Важното е, че това издание запазва спомените на живи хора, които познаваме. То събира паметта и опита, които иначе биха изчезнали с времето“, допълни Иванов.

Уредникът в музея Елка Кръстева, която също е участвала в сборника с лични спомени от военно обучение и лагер в село Иванча, отбеляза, че са споделени не само уменията и емоциите от това време, но и значението на социалните контакти и колективизма, формирани чрез занятията. Тя посочи и активната роля на учениците, които са провели обстойни проучвания – сред които интервюта с участници и изследвания в Държавния архив в Търговище.

Проект за съхраняване на историята на военното обучение

Подготовката и издаването на „С калашник в класната стая“ са част от проекта на ПГСС „Никола Пушкаров“, финансиран по Националната програма на Министерството на образованието и науката за 2024 година. Проектът е реализиран в партньорство с Министерството на отбраната и е насочен към изследване и съхраняване на традициите и историческото минало на българската армия.

Така инициативата осигурява не само архивиране на спомени и материали, но и допринася за образователното развитие на учениците чрез практически и изследователски дейности, свързани с националната история.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини