Реставрация на средновековен таран в крепостта Баба Вида
Майстор Венелин Йорданов обнови уникална историческа машина със средства на музея

Един от малкото възстановени средновековни тарани, който се намира във външния двор на крепостта Баба Вида, бе реставриран и освежен от майстора дърводелец Венелин Йорданов със средства на Регионалния исторически музей, съобщи за БТА директорът д-р Христина Кирилова.
Тараните представляват мощни машини за разбиване на крепостните стени. Конструкцията им се състои от дълга и дебела греда, която се тласка напред и се издърпва назад. На върха на гредата има бойна глава, обкована с желязо и наподобяваща главата на овен. В задния й край се прикрепя тежест, която усилва удара. Д-р Кирилова обясни, че тараните се обслужват от голям брой войници. Откъртените от стените камъни и тухли се изтеглят с куки. За удобно придвижване на машината и за защита от оръжията на противниците, върху тараните се поставя дървен двускатен навес.
Планове за бъдещи реставрации
Д-р Христина Кирилова добави, че има намерение поетапно да се реставрира и другата средновековна машина, наречена скорпион. Освен това, ще се поставят оръдейни колела на оръдията в двора на крепостта. Тези дейности са част от усилията за запазване на историческото наследство и привличане на посетители в крепостта Баба Вида.
Реставрацията на тарана е важна стъпка в опазването на средновековната история на България и демонстрация на ангажимента на Регионалния исторически музей към съхраняването на културното наследство. Със завършването на проекта, крепостта ще предлага на посетителите уникална възможност да се запознаят с военната техника от онова време.